Prima victorie în Superliga. CS Mioveni – ”U”: 0-1

12 sept. 2022 21:22:23

FC Universitatea Cluj a trecut cu 1-0 de CS Mioveni în etapa a 10-a din Superligă, băieții antrenați de Eugen Neagoe reușind prima victorie de la promovarea pe prima scenă a fotbalului românesc.

Gazdele au început în ofensivă partida, cu o ocazie chiar în primul minut de joc, însă „studenții” au echilibrat situația din joc și au câștigat treptat posesia.

Prima ocazie a echipei noastre a venit în minutul 26, când Haită a șutat puțin pe lângă poartă. În minutul 30, Ispas a greșit o minge, iar Buziuc a profitat și a scăpat singur cu Iliev, însă Ispas și-a îndreptat greșeala, iar scorul de pe tabelă a rămas 0-0. În minutul 35, Romario a lansat o minge lungă în față pentru Ely Fernandes, extrema noastră reușind să treacă de portarul „galben-verzilor” și să deschidă scorul pe Stadionul „Orășenesc” din Mioveni.

Repriza secundă a început cu echipa noastră în ofensivă, însă Briceag areluat cu capul în brațele portarului. Vlădoiu a fost aproape de a marca la debut. Pe contraatac, fundașul dreapta a primit o minge de la Horșia, însă acesta a trimis pe lângă poartă în situație de 1 la 1 cu portarul advers.

Iliev a reușit un meci de debut perfect, remarcându-se din nou în minutele de prelungiri, când a intervenit salvator în două situații. ”U” câștigă cu 1-0 la Mioveni și trece peste piteșteni în clasament, acumulând 7 puncte.

Echipa de start: Iliev – Chipciu, Ilie, Ispas, Birceag – Pires (cpt.), Filip, Bic – Ely, Bălan, Haită.

Rezerve: Gorcea, Vlădoiu, Simion, Purece, Remacle, Horșia, Hofman, Moraru, Fulop.