Prima victorie în pregătiri. “U” – Avântul Reghin 5-0

25 ian. 2020 14:00:00
“Studenţii” au marcat cinci goluri în poarta formaţiei de liga a III-a Avântul Reghin, pe toate în prima repriză, în ultimul meci amical disputat la Cluj-Napoca înaintea plecării în cantonamentul din Cipru. Managerul sportiv Adrian Falub a început partida programată sâmbătă dimineaţă, pe terenul sintetic din Parcul “Babeş”, cu echipa de bază, iar elevii săi şi-au făcut repede misiunea uşoară. Goga a deschis scorul cu un şut din marginea careului (12), Gavra a majorat diferenţa după numai un minut (13), iar Mailat a marcat primul său gol în tricoul Universităţii la capătul unei acţiuni în banda stângă, încheiată cu o execuţie simplă, la colţul lung (27). Imediat, Neciu a lovit bara, după care celălalt mijlocaş transferat în această iarnă de “U”, Ştefănescu, a făcut 4-0 (35). Rezultatul pauzei a fost stabilit de acelaşi Goga, de această dată cu o excelentă lovitură de cap (39). Falub a schimbat liniile în partea secundă, una dominată de ai noştri, dar în care au lipsit golurile. Principalele ocazii ale băieţilor noştri au venit la jumătatea reprizei, atunci când Mihalcea l-a întins serios pe portarul formaţiei din Reghin, în timp ce la ultima fază Pop a trimis balonul peste transversală, din lovitură de pedeapsă. Luni, 27 ianuarie, Universitatea Cluj va decola spre Cipru, acolo unde va susţine un stagiu de pregătire până pe 7 februarie. “U” (prima repriză): Gorcea – Inacio, Telcean, Mureşan, Neciu – Dican, Barbu – Ştefănescu, Goga, Mailat – Gavra “U” (repriza secundă): Dur-Bozoancă – Takacs, Paşcalău, Crăciun, Taub – Penescu, Văsălie – Pop, Mihalcea, Pîrvulescu – Coman. A mai jucat: Bîrzan.   DECLARAŢII Adrian Falub, manager sportiv FC Universitatea Cluj “Cred că am făcut o primă repriză bună şi o a doua foarte slabă. Avem o echipă bună, dar nu şi un lot echilibrat. Vom încerca să mai aducem nişte jucători pentru a putea fi competitivi. Suntem în discuţii cu anumiţi fotbalişti şi sper ca până la întoarcerea din cantonament să avem lotul definitivat. Pe termen scurt şi mediu ne propunem să formăm o echipă care să atace promovarea anul viitor, iar pe termen lung vrem să creştem nişte jucători care să formeze “scheletul” Universităţii Cluj în următorii 3-4 ani. Acest club a avut rezultate atunci când s-a bazat pe jucători formaţi în propria pepinieră. Sunt suficienţi tineri care, cu siguranţă, ne vor ajuta să alcătuim o echipă puternică” Andrei Mureşan, fundaş FC Universitatea Cluj “Mă simt ca acasă, băieţii m-au primit foarte bine. Aşteptăm să înceapă campionatul şi să obţinem cât mai multe puncte. E important să tratăm cu seriozitate fiecare meci, să ne pregătim temeinic, deoarece victoriile aduc victorii şi ne dau încredere. Trebuie să formăm o echipă unită, aici, la Universitatea. Avem jucători valoroşi, iar rezultatele vor fi altele atâta vreme cât vom lupta împreună pentru ele” |full_html|“Studenţii” au marcat cinci goluri în poarta formaţiei de liga a III-a Avântul Reghin, pe toate în prima repriză, în ultimul meci amical disputat la Cluj-Napoca înaintea plecării în cantonamentul din Cipru. Managerul sportiv Adrian Falub a început partida programată sâmbătă dimineaţă, pe terenul sintetic din Parcul “Babeş”, cu echipa de bază, iar elevii săi şi-au făcut repede misiunea uşoară. Goga a deschis scorul cu un şut din marginea careului (12), Gavra a majorat diferenţa după numai un minut (13), iar Mailat a marcat primul său gol în tricoul Universităţii la capătul unei acţiuni în banda stângă, încheiată cu o execuţie simplă, la colţul lung (27). Imediat, Neciu a lovit bara, după care celălalt mijlocaş transferat în această iarnă de “U”, Ştefănescu, a făcut 4-0 (35). Rezultatul pauzei a fost stabilit de acelaşi Goga, de această dată cu o excelentă lovitură de cap (39). Falub a schimbat liniile în partea secundă, una dominată de ai noştri, dar în care au lipsit golurile. Principalele ocazii ale băieţilor noştri au venit la jumătatea reprizei, atunci când Mihalcea l-a întins serios pe portarul formaţiei din Reghin, în timp ce la ultima fază Pop a trimis balonul peste transversală, din lovitură de pedeapsă. Luni, 27 ianuarie, Universitatea Cluj va decola spre Cipru, acolo unde va susţine un stagiu de pregătire până pe 7 februarie. “U” (prima repriză): Gorcea – Inacio, Telcean, Mureşan, Neciu – Dican, Barbu – Ştefănescu, Goga, Mailat – Gavra “U” (repriza secundă): Dur-Bozoancă – Takacs, Paşcalău, Crăciun, Taub – Penescu, Văsălie – Pop, Mihalcea, Pîrvulescu – Coman. A mai jucat: Bîrzan.   DECLARAŢII Adrian Falub, manager sportiv FC Universitatea Cluj “Cred că am făcut o primă repriză bună şi o a doua foarte slabă. Avem o echipă bună, dar nu şi un lot echilibrat. Vom încerca să mai aducem nişte jucători pentru a putea fi competitivi. Suntem în discuţii cu anumiţi fotbalişti şi sper ca până la întoarcerea din cantonament să avem lotul definitivat. Pe termen scurt şi mediu ne propunem să formăm o echipă care să atace promovarea anul viitor, iar pe termen lung vrem să creştem nişte jucători care să formeze “scheletul” Universităţii Cluj în următorii 3-4 ani. Acest club a avut rezultate atunci când s-a bazat pe jucători formaţi în propria pepinieră. Sunt suficienţi tineri care, cu siguranţă, ne vor ajuta să alcătuim o echipă puternică” Andrei Mureşan, fundaş FC Universitatea Cluj “Mă simt ca acasă, băieţii m-au primit foarte bine. Aşteptăm să înceapă campionatul şi să obţinem cât mai multe puncte. E important să tratăm cu seriozitate fiecare meci, să ne pregătim temeinic, deoarece victoriile aduc victorii şi ne dau încredere. Trebuie să formăm o echipă unită, aici, la Universitatea. Avem jucători valoroşi, iar rezultatele vor fi altele atâta vreme cât vom lupta împreună pentru ele”