Primul meci după 19 zile de repaus. Dorin Goga: "Să arătăm că suntem o echipă puternică şi inteligentă"

Primul meci după 19 zile de repaus. Dorin Goga: "Să arătăm că suntem o echipă puternică şi inteligentă"

13 nov. 2020 22:07:28

Universitatea Cluj joacă sâmbătă, la Reşiţa, primul meci după 19 zile de repaus forţat.

În urmă cu aproape trei săptămâni, învingeam în deplasare la Mioveni (0-1, gol Alex Negrean), însă imediat a urmat seria de rezultate pozitive la testele pentru depistarea coronavirusului. 31 de jucători și membri ai staff-ului au fost infectaţi cu SARS-CoV-19, 12 dintre aceştia revenind deja la antrenamente, însă acest lucru s-a întâmplat abia miercuri.

În ciuda perioadei dificile prin care am trecut, starea de spirit din sânul echipei noastre este bună. Jucătorii sunt optimişti şi decişi să depăşească rapid atât problemele fizice inerente izolării la domiciliu, cât şi lipsa de ritm competiţional, şi să se întoarcă de la Reşiţa cu un rezultat foarte bun.

Dorin Goga a prefaţat, în câteva cuvinte, meciul de sâmbătă şi spune că adevăratele caractere se văd în momentele dificile.

“Ne dorim să arătăm că suntem o echipă puternică şi inteligentă şi să continuăm seria bună cu un rezultat pozitiv”, a declarat atacantul nostrum pentru fcucluj.ro.

„E o situaţie inedită, pentru că abia miercuri am revenit după două săptămâni de carantină, majoritatea fiind infectaţi cu acest virus”, mărturiseşte Dorin Goga.

Adversarii noştri de sâmbătă ocupă, înainte acestui meci, locul 16 în clasamentul ligii secunde, cu 11 puncte obţinute în 10 partide (3 victorii / 2 egaluri / 5 înfrîngeri), 5 goluri marcate şi 14 primite, dar vin după un rezultat pozitiv, o victorie la limită obţinută pe teren propriu joi, cu Concordia Chiajna.

În cele 5 partide disputate în acest sezon la Reşiţa, CSM a reuşit o singură victorie, un egal şi trei înfrângeri, marcând de doar două ori şi încasând 9 goluri.

Echipa noastră ocupă în continuare un loc de play-off, deşi n-a mai jucat de aproape trei săptămâni. 6 este locul pe care stă Universitatea Cluj, cu 9 meciuri disputate (5 victorii / 2 egaluri / 2 înfrângeri), 17 puncte şi golaveraj 13-6.

“Studenţii” au ajuns vineri seara în Banat. Partida cu CSM Reşiţa începe la 14:30, pe stadionul “Mircea Chivu” din localitate, şi este arbitrată de o brigadă care îl are la centru pe Andrei Antonie din Bucureşti, ajutat la tuşe de asistenţii Mihai Marian Ionescu şi Nicuşor Marin, ambii din Suseni. Meciul este transmis în direct la TV de Digi Sport, Look Sport şi Telekom Sport.

Haide "U"!

Postat în Fotbal Liga 2 De:
ShopManager U Cluj

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii