Primul pas, bifat! ”U” - Dinamo 2-0

22 mai 2022 08:17:50

FC Universitatea Cluj a câștigat manșa tur a barajului de promovare/menținere în Liga 1, scor 2-0 împotriva lui Dinamo București pe Cluj Arena și a luat o opțiune serioasă pentru prezența în stagiunea viitoare pe prima scenă a fotbalului românesc.

În primele minute ale partidei cele două formații s-au anihilat reciproc, prima ocazie cu adevărat notabilă fiind de partea lui ”U”, Ioan Filip având o execuție de la 20 de metri în minutul 9, însă pe lângă poarta lui Eșanu. Tot Filip a trimis cu capul câteva minute mai târziu în urma unui corner de pe dreapta, încercarea acestuia picând pe plasă, în spatele transversalei.

Deschiderea de scor avea să vină în minutul 14, când Tescan a primit o pasă excelentă și goalkeeper-ul advers l-a putut încurca doar printr-un contact dur, mingea ajungând la Martin Remacle și belgianul a înscris pentru 1-0 în favoarea noastră.

Inițiativa a fost tot de partea „studenților”, mai întâi Tescan încercându-și norocul de la distanță (min. 23), fără succes, apoi peste câteva zeci de secunde Ely Fernandes a rămas singur cu Eșanu, ratând o ocazie rarisimă. În partea cealaltă a terenului a ieșit în evidență și Gorcea cu o paradă extrem de importantă la șutul lui Pierret.

Ultima parte a reprizei a adus puține faze notabile, ambele echipe modificând puțin partitura de joc și în tabăra noastră a intrat Mihai Dobrescu în locul lui Paul Pîrvulescu, în minutul 39, cel din urmă accidentându-se.

În minutul 57 Boiciuc a avut o ocazie imensă de a face 2-0, scăpând singur spre poarta lui Eșanu, dar atacanul echipei noastre n-a găsit drumul spre gol și a primit galben pentru simulare la faza amintită, după ce a căzut în careu. Minutul 68 a adus o nouă modificare în tabăra lui ”U”, Erik Lincar înlocuindu-l pe Martin Remacle, autorul unicului gol de până atunci, cu Cristian Balgiu.

Formația noastră a rămas în inferioritate numerică în minutul 72, Ely Fernandes primind al doilea galben în acest joc și a fost trimis la vestiare, peste câteva minute Gorcea având încă o paradă importantă.

Ultimele modificări au venit în minutul 80, când s-a produs o dublă schimbare, Roberto Romeo și Dragoș Tescan părăsind terenul, iar în locul lor au intrat Costinel Gugu, respectiv Sergio Ribeiro.

Universitatea avea să-și mărească avantajul în minutul 83, când Filip i-a pasat lui Ribeiro, acesta pasându-i înapoi colegului său după o incursiune și experimentatul mijlocaș român a centrat în careu pentru Boiciuc. Atacantul a reluat din 7 metri pe lângă Eșanu și a provocat o bucurie fără margini pe Cluj Arena, urcând scorul la 2-0.

Finalul partidei n-a adus nimic notabil și ne-am impus cu 2-0 în cele din urmă, scor de la care o să abordăm returul de la București, pe 29 mai. Partida de pe stadionul din Șoseaua Ștefan cel Mare va debuta la ora 21:00.

Echipa de start: Gorcea – Romeo (Gugu, din min. 80), Fl. Ilie, D. Ispas, P. Pîrvulescu (Dobrescu, din min. 39) – I. Filip, Romario Pires (cpt.) – Tescan (Ribeiro, din min. 80), Ely Fernandes, Remacle (Balgiu, din min. 68) – Boiciuc.

Rezerve neutilizate: Aur. Păun – Hofman, Vomir, Haită, Val. Alexandru

Eliminat – Ely Fernandes (min. 71, cumul de cartonașe galbene)

Antrenor: Erik Lincar