Primul pas greșit în Antalya. ”U” - FK Partizani: 1-3

10 ian. 2024 10:53:04

Echipa noastră a bifat al doilea amical al iernii în Antalya, suferind prima înfrângere. „Studenții” au condus cu 1-0 la pauză pe campioana Albaniei, după golul marcat de Popa în minutul 29, însă cei de la Partizani au întors rezultatul în a doua parte, reușind să se impună cu 3-1.

Ioan Ovidiu Sabău a început meciul cu următoarea formulă: Iliev, Chipciu, Masoero, Mitrea, Roger, Bic, Doukoure, Cîmpanu, Stoica, Silaghi, Popa.

Prima mare ocazie a fost semnată de Ovidiu Bic în minutul 21. După un pressing agresiv în partea dreaptă, Doukoure a recuperat mingea, iar Cîmpanu i-a pasat în fața porții lui Bic, însă șutul acestuia la colțul scurt a fost respins în corner de portarul advers.

Golul a venit totuși opt minute mai târziu. La o fază de construcție pornită de la portar, Bic a pus presiune pe goalkeeper-ul formației din Albania, iar mingea a ajuns la Popa care a marcat pentru 1-0.

Cîmpanu a avut o altă șansă notabilă pe finalul reprizei, când a încercat să înscrie cu un lob de la 16 metri.

Repriza secundă a început cu următorii jucători pe teren: Gorcea, Peteleu, Simion, Thalisson, Techereș, Fossati, Gheorghe, Ilie, Popa, Popadiuc, Baciu.

Campioana Albaniei a egalat în minutul 47 dintr-o lovitură de la 11 metri transformată de Cara. Aceștia au preluat conducerea peste alte 20 de minute la o lovitură de colț la care mingea a lovit bara transversală și a fost respinsă de Popadiuc, arbitrul considerând că aceasta a depășit linia porții.

Ultimul gol al meciului a venit în minutul 73. Chirilă a fost învins de Sembene care a înscris cu un șut în forță de la distanță.