Promovarea rămâne obiectivul “studenţilor” şi în noul sezon. “Suntem pregătiţi! Vrem să încântăm prin joc şi rezultate”

Promovarea rămâne obiectivul “studenţilor” şi în noul sezon. “Suntem pregătiţi! Vrem să încântăm prin joc şi rezultate”

31 iul. 2019 15:00:00
La fel ca în ediţia anterioară, echipa noastră deschide noua stagiune a ligii secunde, de această dată cu un staff condus de clujeanul Cristian Dulca şi un lot completat în pauza de vară cu nu mai puţin de 11 achiziţii. Primul examen din seria celor 38, la finalul cărora “Şepcile roşii” îşi propun revenirea în “elită”, e vineri, de la ora 18:00, pe terenul celor de la CSM Reşiţa. După un stagiu de pregătire derulat în Slovenia şi încheiat cu trei victorii din tot atâtea posibile, la care adăugăm succesul bifat în Parcul “Babeş”, duminica trecută, în faţa formaţiei ASC Fotbal Comuna Recea, scor 3-0, “studenţii” vor pleca joi dimineaţă spre Valea Domanului, acolo unde le va ieşi în cale CSM Reşiţa, un alt club de tradiţie al fotbalului românesc, reinventat şi întors în eşalonul secund după o pauză îndelungată. Aşadar, mai e puţin şi începe un nou sezon cu derby-uri unul şi unul, totul asezonat cu o luptă pentru promovare ce se anunţă încă de pe acum extrem de palpitantă.   “A trecut perioada cea mai grea, perioada cantonamentului. Mă bucur că am făcut un stagiu de pregătire extrem de bun, de productiv, cu meciuri reuşite, că am fost feriţi de accidentări, în ciuda antrenamentelor grele. Aşteptăm cu nerăbdare începutul campionatului şi ne concentrăm, în primul rând, asupra acestui prim joc, cu CSM Reşiţa, după care vom lua fiecare etapă în parte. Va fi un campionat foarte disputat, cu echipe de tradiţie, cu suporteri, ceea ce este foarte bine pentru fotbalul nostru, în primul rând. Am lucrat la omogenizarea echipei, dar nu este uşor pentru noi să fim omogeni după o perioadă atât de scurtă, de doar cinci săptămâni de pregătire împreună. Sunt convins, însă, că după antrenamentele şi jocurile care vor urma, vom fi la capacitate maximă. Vom vedea dacă vor mai veni jucători până se va termina perioada de transferuri. Am lucrat cu jucătorii noi în cantonament, dar şi în această săptămână, acum mai rămâne să observăm cum vom transpune tot ceea ce am exersat într-un meci oficial, unde va fi altă tactică, altă emoţie, altă emulaţie. Sperăm să fie totul bine, noi suntem pregătiţi pentru noul sezon! Avem un lot bun şi ne luptăm pentru promovare! Este normal să fie aşa, chiar dacă nu vreau să folosesc cuvinte mari. Trebuie să fim modeşti în gândire şi să tratăm fiecare meci la victorie, acesta este cel mai important lucru. Sunt multe echipe care ţintesc promovarea: Rapid, UTA Arad, FC Argeş, dar şi cele care au căzut din Liga 1, Dunărea Călăraşi respectiv Concordia Chiajna. Vor fi meciuri interesante. Ne vor lipsi suporterii o perioadă, dar noi trebuie să îi încântăm prin jocul nostru şi prin rezultatele pe care le vom avea”, a declarat antrenorul “Şepcilor roşii”, Cristian Dulca, la finalul antrenamentului de miercuri. În faţa debutului oficial în tricoul alb-negru se află şi doi dintre fotbaliştii transferaţi în această vară de clubul nostru, fundaşii centrali Artur Crăciun respectiv Carlos da Graça Kay. “A fost un cantonament bun, productiv, am jucat trei meciuri şi am obţinut tot atâtea victorii, aşa că suntem optimişti înaintea debutului campionatului. Vom face tot posibilul pentru a promova la finalul sezonului. Va fi destul de greu pentru noi la început, deoarece vom juca primele etape de pe teren propriu fără spectatori, iar Universitatea Cluj ştiu că are o galerie foarte mare. Chiar şi aşa, sperăm ca fanii să fie alături de noi. Cred că ne vom bate la promovare cu Rapid, Petrolul Ploieşti şi Gloria Buzău, însă deocamdată nu cunosc foarte bine Liga a II-a. Am venit la “U” ca să cresc ca fotbalist, e o echipă care are ambiţie, viitor şi istorie. Mă simt foarte bine la Cluj, am fost primit cu prietenie”, a spus jucătorul originar din Republica Moldova, completat de Kay. “Cantonamentul a trecut foarte bine, iar rezultatele din meciurile amicale au fost pe măsură. E uşor să lucrez cu Cristi Dulca, pentru că îmi doresc mereu să joc şi, în consecinţă, dau totul la antrenamente. Încerc să le transmit colegilor mei portughezi mesajele antrenorului, dar ei au început deja să înţeleagă limba română. Nu ştiu cu cine ne vom bate la promovare, important e să fim concentraţi strict asupra meciurilor noastre. Trebuie să luăm fiecare partidă în parte, iar apoi vom vedea ce va fi. Mă înţeleg excelent cu noii mei coechipieri. Suporterilor le transmit să aibă încredere în noi şi să ne fie alături. Avem nevoie de ei, deoarece suntem în faţa unui sezon foarte dificil”, a conchis Kay.
Postat în Stiri De:
"Blugento" Admin
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii