Rămânem pe locul 3 în clasament înainte de pauza competițională. Petrolul – ”U”:1-0

7 dec. 2021 20:44:05

Rămânem pe locul trei în clasament în pauza competițională de iarnă. În ultimul meci al anului, Petrolul s-a impus cu 1-0 pe „Ilie Oană” în fața Universității. Unicul gol a fost marcat de Ceobotaru în minutul 69.

În minutul 3, gazdele oferă prima intervenție a meciului după ce Bratu centrează în careu, Măzărache reușește să reia cu capul din 5 metri, dar trimite balonul pe lângă poartă. Replica „studenților” a venit în minutul 17, când Ribeiro reușește să reia cu capul din 6 metri după ce Acolatse trimite balonul în careu, dar Avram intervine și respinge în lateral.

În minutul 30, Țicu centrează în careu, mingea este respinsă, Meijers trage din întoarcere, Gorcea respinge în față, balonul ajunge tot la Meijers, dar scapă balonul în afara terenului. În minutul 37, Bratu urmărește mingea respinsă dintr-un corner, trage e la aproximativ 25 de metri, dar mingea ajunge direct în brațele lui Gorcea.

Tabela arată scorul 0-0 la pauză. Băieții controlează prima parte a reprizei secunde, în minutul 69, Ispas reușind să șuteze de la distanță, dar Avram reține fără probleme. Petrolul deschide scorul în minutul 69, după o centrare din corner, Măzărache se înalță bine la prima bară și reia cu capul spre colțul lung, Gorcea respinge în față, iar Cebotaru înscire din 2 metri.

În minutul 80, Ispas bate o lovitură liberă din lateral, dar mingea trece peste bară. Dican trimite balonul pe lângă zid dintr-o lovitură liberă în minutul 84, dar balonul trece pe lângă poartă.

În  minutul 87,  Diarra îi pasează din stânga careului lui Boțogan, care scapă singur cu Gorcea și trimite direct în portar. Boțogan recuperează mingea, dar e și agățat de portar, o pasează prin alunecare în centru, Diarra insistă și șutează în blocaj, balonul sare tot la Boțogan, ridicat de joc, și reia din 6 metri peste poartă.

Partida se termină cu scorul 1-0 pentru FC Petrolul, singurul gol fiind marcat de Ceobanu în minutul 69. La pauza competițională, FC Petrolul este cap de serie în calasamentul ligii a 2-a cu 42 de puncte, iar U Cluj, pe locul 3 cu 33 de puncte.

Echipa de start: Gorcea, Gîț (Val. Alexandru 80′), Dican (cpt.), D. Ispas, Mitrea, Balgiu, M. Ciobanu (Hofman 73′), Ribeiro (Alarcon 80′), Acolatse (Blejdea 73′), Haită, Rob. Răducanu

Rezerve neutilizate: Micle, Taub, Boiciuc, Tescan, Vomir

Erik Lincar a tras concluziile la finalul partidei: „A fost un joc între două echipe foarte bune. Din punct de vedere tactic defensiv am interpretat foarte bine jocul și până la faza corner-ului, Petrolul nu prea și-a creat situații clare de a marca. Știam de forța lor la fazele fixe. Au jucători care bat foarte bine, iar la cornere, lovituri libere din lateral, acesta e cel mai important lucru, cel care bate să ducă mingea exact în zona în care se face o anumită schemă.

Păcat de pierderea marcajului la Cebotaru, păcat că nu am reușit să îl oprim și zic eu că dacă nu luam gol în momentul respectiv, meciul se ducea undeva într-un 0-0 sau puteau apărea greșeli individuale sau anumite situații în urma cărora una dintre cele două echipe să marcheze. Îmi felicit jucătorii pentru efort, felicit echipa Petrolul până la urmă pentru victorie. După gol chiar și-au mai creat anumite ocazii pentru că ne-am deschis și am vrut și noi să reușim măcar să egalăm. Am și schimbat sistemul.

Vine o perioadă de pauză în care cred că toată lumea va face analize concrete și va încerca să se întărească pentru a avea un an 2022 mult mai bun și cu un lot care să permită fiecărei echipe să promoveze la Liga 1.

Ne-am pregătit, doream mai multă responsabilitate de la anumiți jucători, dar s-a întâmplat, din nou, cum au reușit să câștige cu Chiajna sau cu alte echipe. Țin minte că au marcat cinci goluri din cornere și nu au primit niciunul. Din loviturile laterale au dat două goluri, deci știam forța lor, am lucrat pe asta.

Rămână lupta deschisă. E important să ne calificăm în play-off, după care abia aștept următoarele jocuri cu Petrolul.”

Întrebat despre eventuale transferuri, antrorul a declarat următoarele: „Vom încerca mai multe transferuri. Petrolul am văzut ca avea un lot numeros, multe soluții. Noi din păcate nu am reușit, mai ales că am transformat această echipă în proprorție de 80% în vară.  Dacă vom avea resursele și vom găsi jucătorii potriviți, cu siguranță va trebui să facem transferuri.”