Răpuşi după pauză. Debreceni VSC – “U” 5-1

18 ian. 2020 14:00:00
Universitatea Cluj a fost egala formaţiei din Ungaria timp de o oră, dar a pierdut, până la urmă, primul meci de verificare al iernii, disputat sâmbătă, pe stadionul Nagyerdei. Antrenorul “Şepcilor roşii”, Adrian Falub, a aliniat în prima repriză o garnitură apropiată de cea pe care va miza şi în campionat, iar “U” s-a duelat de la egal la egal cu ocupanta locului 8 din OTP Liga, echipă care va intra în febra jocurilor oficiale peste exact o săptămână. Cinci dintre noile achiziţii ale clubului, Mureşan, Neciu, Barbu, Ştefănescu respectiv Mailat, au fost titulari, în vreme ce doi dintre tinerii noştri de mare perspectivă, Paşcalău şi Vomir, au intrat în partea secundă. După ceva mai mult de o jumătate de oră de echilibru, Mailat a pătruns periculos în careu, acolo unde a fost oprit prin fault de un adversar şi centralul a dictat penalty pentru “studenţi”. Goga şi-a aşezat mingea pe punctul de la 11 metri, însă portarul gazdelor a ghicit colţul şi a respins în lateral (33). Acţiunea următoare avea să aducă un debut cu gol în tricoul alb-negru, mijlocaşul Bogdan Barbu deschizând scorul cu un şut din marginea careului, la colţul lung (35). În ciuda momentului bun pe care l-a traversat Universitatea, gazdele au egalat chiar înaintea pauzei, în urma unei execuţii similare a lui Szécsi (43). Falub a schimbat aproape toată echipa la pauză, dar tot “U” a rămas mai incisivă în startul reprizei secunde, atunci când Coman a înscris, însă reuşita sa a fost anulată pentru ofsaid (59). Imediat, a venit rândul ungurilor să beneficieze de o lovitură de pedeapsă, transformată fără probleme de Bódi (60), scenariu care s-a repetat şi în minutul 78. De această dată Gorcea a ghicit colţul, dar scorul a căpătat proporţii după golul lui Ferenczi: 3-1 pentru DVSC. Pe final, Haris l-a văzut ieşit dintre buturi pe goalkeeper-ul nostru şi a oferit execuţia zilei, cu un lob de la mijlocul terenului (85). La ultima fază a partidei, în urma unei centrări din banda stângă, Coman a respins nefericit, în propria poartă, din careul mic (89). Următorul meci amical al iernii şi primul la Cluj-Napoca este programat miercuri, 22 ianuarie, la ora 12:00, pe terenul sintetic din Parcul Sportiv “Iuliu Haţieganu” (“Babeş”), contra formaţiei Sticla Arieşul Turda. “U” (prima repriză): Dur-Bozoancă – Inacio, Mureşan, Telcean, Neciu – Dican, Barbu – Ştefănescu, Goga, Mailat – Gavra. “U” (repriza secundă): Gorcea – Takacs, Telcean (60, Paşcalău), Mureşan (60, Vomir), Taub – Penescu, Văsălie – Pop, Mihalcea, Pîrvulescu – Coman.       Foto: dvsc.hu |full_html|Universitatea Cluj a fost egala formaţiei din Ungaria timp de o oră, dar a pierdut, până la urmă, primul meci de verificare al iernii, disputat sâmbătă, pe stadionul Nagyerdei. Antrenorul “Şepcilor roşii”, Adrian Falub, a aliniat în prima repriză o garnitură apropiată de cea pe care va miza şi în campionat, iar “U” s-a duelat de la egal la egal cu ocupanta locului 8 din OTP Liga, echipă care va intra în febra jocurilor oficiale peste exact o săptămână. Cinci dintre noile achiziţii ale clubului, Mureşan, Neciu, Barbu, Ştefănescu respectiv Mailat, au fost titulari, în vreme ce doi dintre tinerii noştri de mare perspectivă, Paşcalău şi Vomir, au intrat în partea secundă. După ceva mai mult de o jumătate de oră de echilibru, Mailat a pătruns periculos în careu, acolo unde a fost oprit prin fault de un adversar şi centralul a dictat penalty pentru “studenţi”. Goga şi-a aşezat mingea pe punctul de la 11 metri, însă portarul gazdelor a ghicit colţul şi a respins în lateral (33). Acţiunea următoare avea să aducă un debut cu gol în tricoul alb-negru, mijlocaşul Bogdan Barbu deschizând scorul cu un şut din marginea careului, la colţul lung (35). În ciuda momentului bun pe care l-a traversat Universitatea, gazdele au egalat chiar înaintea pauzei, în urma unei execuţii similare a lui Szécsi (43). Falub a schimbat aproape toată echipa la pauză, dar tot “U” a rămas mai incisivă în startul reprizei secunde, atunci când Coman a înscris, însă reuşita sa a fost anulată pentru ofsaid (59). Imediat, a venit rândul ungurilor să beneficieze de o lovitură de pedeapsă, transformată fără probleme de Bódi (60), scenariu care s-a repetat şi în minutul 78. De această dată Gorcea a ghicit colţul, dar scorul a căpătat proporţii după golul lui Ferenczi: 3-1 pentru DVSC. Pe final, Haris l-a văzut ieşit dintre buturi pe goalkeeper-ul nostru şi a oferit execuţia zilei, cu un lob de la mijlocul terenului (85). La ultima fază a partidei, în urma unei centrări din banda stângă, Coman a respins nefericit, în propria poartă, din careul mic (89). Următorul meci amical al iernii şi primul la Cluj-Napoca este programat miercuri, 22 ianuarie, la ora 12:00, pe terenul sintetic din Parcul Sportiv “Iuliu Haţieganu” (“Babeş”), contra formaţiei Sticla Arieşul Turda. “U” (prima repriză): Dur-Bozoancă – Inacio, Mureşan, Telcean, Neciu – Dican, Barbu – Ştefănescu, Goga, Mailat – Gavra. “U” (repriza secundă): Gorcea – Takacs, Telcean (60, Paşcalău), Mureşan (60, Vomir), Taub – Penescu, Văsălie – Pop, Mihalcea, Pîrvulescu – Coman.       Foto: dvsc.hu