REMEMBER. 11 iulie 1965. Visul împlinit al unei nopți de vară

REMEMBER. 11 iulie 1965. Visul împlinit al unei nopți de vară

24 aug. 2017 15:00:00
Astăzi se împlinesc 52 de ani de la câștigarea Cupei României, singurul trofeu din istoria Universității Cluj. O echipă surprinzătoare, care putea să învingă pe oricine, dar care, la fel de bine, putea să piardă cu oricine. Simbolul tinereții studențești, potcoava magică din dreptul inimilor a generații de sportivi și suporteri din întreaga țară. E definiția de suflet a “Șepcilor roșii”. “Studenții” au atins apogeul în urmă cu exact 52 de ani, în capitală, sub lumina nocturnei de pe fostul stadion “Republicii”, împotriva echipei marelui Nicolae Dobrin, Dinamo Pitești. Clujenii au ajuns în ultimul act printr-un joc al hazardului. Ei au remizat în semifinală cu Progresul București (2-2), dar regulamentul de la acea vreme dădea câștig de cauză formației mai tinere. “Știința” (denumirea din acea perioadă a Universității Cluj) avea o medie de vârstă de 26 de ani, iar Progresul una de 27 de ani, astfel că echipa noastră a luat calea Bucureștiului. În tribune, aproximativ 30.000 de spectatori, majoritatea fani clujeni ai Științei, sprijiniți de simpatizanți din capitală. Povestește regretatul Mircea Luca, fosta glorie a “alb-negrilor”, în cartea “Șepcile roșii”, semnată de Ioan Chirilă. “A început finala. Am simțit din primele minute că suntem mai buni. Mingile noastre păreau proiectile pe lângă “bolțile” piteștenilor. În numai câteva minute mi-am dat seama că a venit, în sfârșit, și ziua noastră. Eram calm. Fumam în liniște. Și iată că vine golul. Remus Câmpeanu interceptează o minge, avansează și, de la vreo 30 de metri, șutează formidabil: 1-0. Până la sfârșitul reprizei, Dobrin a încercat câteva intrări, dar s-a izbit de mânia lui Vasile și de jocul foarte calculat al lui Neșu, mereu dublat de Traian Georgescu. În atac, Ivansuc era într-una din zilele sale mari. După pauză, a venit acea lovitură formidabilă a lui Zoli, care a decis partida. Golul piteștenilor a fost, într-adevăr, doar un gol de onoare. Nici o clipă nu am avut impresia că putem pierde. Am meritat victoria (…). Apoi au venit minutele și orele cele mai frumoase. Ne-au luat cu asalt fotoreporterii. Niciodată nu am văzut atât de mulți. Scânteiau blitz-urile. Eram împins și eu de către fotoreporterii mai bătrâni să mă alătur băieților. Și ce frumoasă era iarba stadionului “Republicii” la lumina unui singur reflector (…). Am ieșit din vestiar către miezul nopții. Ne-au întâmpinat flăcările studenților. Am avut o clipă impresia că suntem în Verona medievală. Am intrat cu mare greutate în autobuz. Prin ferestrele deschise zburau buchetele de flori. O fată s-a înălțat pe vârfuri și mi-a întins o garoafă. Apoi, ca la o comandă, toți cei de jos au început să cânte “Gaudeamus” (…)” Președintele de onoare al Universității Cluj, Remus Câmpeanu, a dat și el timpul înapoi. “A fost o seară magică. Nu-mi vine să cred cum a zburat timpul, cum au trecut 52 de ani. Ne-am trezit în finală și ne-am propus să facem un meci mare, dar nici prin cap nu ne-a trecut că vom câștiga trofeul. Jucam fotbal din plăcere, pentru publicul care ne încuraja necondiționat. Pe moment, nu am realizat ce performanță reușisem, însă am scris o pagină frumoasă în istoria clubului nostru. Am fost un grup unit sub semnul respectului, o mare familie”, a rememorat autorul primului gol al finalei de pe “Republicii”. Exceptând sezonul 1964-1965, când a câștigat trofeul, Universitatea Cluj a fost de alte patru ori finalista Cupei României, în edițiile 1933-1934, 1941-1942, 1948-1949 și 2014-2015. Ultima participare a fost o mostră de devotament alb-negru, peste 5.000 de fani ai “Șepcilor roșii” fiind alături de “studenți” pe Arena Națională, într-un meci fără istoric, câștigat de Steaua București cu 3-0. 11 IULIE 1965, FINALA CUPEI ROMÂNIEI ȘTIINȚA CLUJ – DINAMO PITEȘTI 2-1 (1-0) Au marcat: R. Câmpeanu (11), Ivansuc (55) / Țurcan (65) Știința Cluj: Moguț – Marcu, Georgescu, Grăjdeanu, Câmpeanu – Al. Vasile, Neșu – Szabo, Ivansuc, Adam, Suciu. Antrenor: Andrei Sepsi Dinamo Pitești: Niculescu – Radu, Stoenescu, Stelian, Badea – Târcovnicu, Dobrin – Ionescu, Țurcan, Nagy, David. Antrenor: Vintilă Mărdărescu Stadion: “Republicii” (București) Spectatori: 30.000  
Postat în Stiri De:
"Blugento" Admin
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii