Remiză albă în deplasarea de la Botoșani

8 mai 2023 09:11:26

”U” se întoarce cu un punct de la Botoșani, acolo unde a terminat cu 0-0 meciul din etapa a 7-a a play-out-ului Superligii. A fost a doua deplasare din istorie la Botoșani în care echipa noastră nu a putut să marcheze.

Gazdele au controlat începutul partidei și au încercat să pună probleme la poarta lui Gorcea, portarul nostru având o intervenție importantă în minutul 15. Ulterior a venit rândul lui ”U” să-și treacă în cont câteva oportunități, mai întâi în minutul 27 prin Tescan, carea trimis în bară după o lovitură de cap și mai târziu prin Remacle (min. 40), șutul acestuia fiind respins de portarul advers.

După 0-0 la pauză au început să apară și schimbările în cele două tabere, dar fără ca vreuna dintre echipe să fie eficientă pe tabelă. Moldovenii au avut o ultimă șansă în minutul 70, pentru ca în cele din urmă scorul să rămână neschimbat.

Rezultatul ne-a dus la 27 de puncte în play-out, cu cinci peste următoarea din clasament, Chindia Târgoviște. Duelul direct cu formația dâmbovițeană va avea loc pe 13 mai, de la ora 19:00, pe Cluj Arena.

FC Botoșani - FC Universitatea Cluj 0-0

Echipa de start: Gorcea - Martic, Pițian, Miron, Oancea (Filip, din min. 45) - Chipciu, Bic, Remacle (Simion, din min. 59), Nistor - Tescan (Zé Gomes, din min. 59), Thiam (Goranov, din min. 71).

Rezerve neutilizate: Iliev - Romario Pires, Trif, Stoica, Hofman.

Director tehnic: Ioan Ovidiu Sabău