Remiză albă în duelul cu Rapid

Remiză albă în duelul cu Rapid

28 ian. 2023 09:48:24

”U” și Rapid București au încheiat la egalitate, 0-0, în deschiderea etapei a 23-a a Superligii. „Studenții” au adunat patru puncte din șase posibile pe teren propriu în primele meciuri din 2023.

Terenul foarte greu a încurcat construcția atât în jocul nostru, cât și al Rapidului, Ovidiu Bic având prima ocazie a partidei în minutul 4, când a încercat un șut spre poarta lui Moldovan. Iliev a avut apoi o paradă la șutul lui Dugandzic peste patru minute, următoarele situații notabile venind la aproape 20 de minute distanță.

Mai întâi Chipciu a avut o încercare (min. 26), iar la două minute după Remacle a șutat peste poarta Rapidului, un ultim eveniment notabil petrecându-se în minutul 42, când Bic a încasat un cartonaș galben. La acea fază, arbitrul partidei l-a lovit neintenționat pe Florin Ilie, fundașul echipei noastre având nevoie de îngrijiri medicale.

Partea a doua a debutat cu un avertisment pentru Oancea (min. 50), Rapid având apoi o ocazie prin Săpunaru, după care s-au produs primele schimbări în echipa noastră, ieșind de pe teren Stoica, Bic și Fulop, făcându-și apariția pe gazon Haită, Bălan și Filip.

Echipa noastră a cerut o lovitură de la 11 metri la contactul dintre Onea și Oancea în minutul 66, arbitrul acordând repunere din careul mic pentru giuleșteni. Peste patru minute avea să vină o ocazie a lui Remacle, acesta șutând puțin pe lângă poarta lui Moldovan.

Două ocazii mari au fost pe finalul meciului, mai întâi una pentru Rapid în care s-a evidențiat Iliev cu intervenția sa, apoi Vlădoiu a ratat din șase metri.

S-a încheiat cu scor alb, rezultat care s-a înregistrat și în duelul din Cupa României de pe Cluj Arena.

Remiza cu Rapid ne duce pentru moment pe locul 13, iar etapa viitoare ne așteaptă un duel în Bănie cu FCU Craiova, vineri seara (3 ianuarie) de la ora 20:00.

FC Universitatea Cluj - Rapid București 0-0

Echipa de start: Iliev - Ilie, Miron, Simion - Vlădoiu, Bic (Filip, din min. 65), Remacle (Ze Gomes, din min. 90+3), Oancea - Chipciu, Stoica (Haită, din min. 58), Fulop (Bălan, din min. 65).

Rezerve neutilizate: Gorcea - Ispas, Pițian, Trif, Romario Pires.

Director tehnic: Ioan Ovidiu Sabău

Postat în Fotbal Liga 1 Stiri De:
ShopManager U Cluj
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii