Remiză albă în partida cu UTA. Votează #OmulMeciului

31 mar. 2024 14:58:22

FC Universitatea Cluj și UTA Arad au remizat în etapa a doua a play-out-ului Superligii, la capătul unui duel fără gol marcat pe Cluj Arena. Acest 0-0 cu arădenii ne-a dus la 25 de puncte și am rămas pe primul loc în play-out.

Inițiativa ne-a aparținut de la început și am reușit să ne instalăm în jumătatea adversarilor, iar prima ocazie notabilă a venit din partea lui Roguljic, în minutul 13. Centrările venite în careu n-au găsit vreun destinatar și arădenii au putut să respingă cu succes mingile trimise de Nistor, respectiv Oancea.

”U” a marcat în minutul 37 prin Rus, dar golul nu a fost validat din cauza unui offside, acesta fiind ultimul moment notabil al primei reprize.

Oaspeții au început să vină în apropierea porții apărate de Gertmonas în debutul părții secunde și portarul lituanian a fost pus la încercare în minutul 52. Răspunsul a venit de la același Rus, însă tânărul jucător n-a putut să dejoace cu exactitate apărarea formației în alb-roșu.

Schimbările ofensive ne-au adus în continuare aproape de buturile apărate de portarul arădenilor, iar pe rând Bic și Popa au semnat câteva ocazii. Finalul meciului ne-a găsit însă în inferioritate numerică, după ce Masoero a alunecat în postura de ultim apărător și a fost nevoit să faulteze, astfel că a plecat mai repede la vestiare.

Duelul de pe Cluj Arena s-a încheiat cu 0-0, rezultat care ne menține pe primul loc în play-out, iar UTA a urcat pe poziția secundă.

Urmează o dublă cu FC Hermannstadt. Prima confruntare va avea loc miercuri, 3 aprilie, pe teren propriu în sferturile Cupei României, începând cu ora 21:00. Ulterior, ne vom duela cu sibienii în orașul de pe Cibin, duminică (07.04), de la ora 14:30.

FC Universitatea Cluj - UTA Arad 0-0

Echipa de start: Gertmonas - Oancea (Anselmo, din min. 73), Masoero, Thalisson, Roger - Bic (Doukoure, din min. 73), Simion (Mitrea, din min. 90+2) - Roguljic (Popa, din min. 62), Nistor, Chipciu - Rus (Silaghi, din min. 73)

Rezerve neutilizate: Gorcea - Pițian, Chinteș, Techereș, Fossati, Gheorghe

Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău