Remiză albă pe Cluj Arena împotriva Petrolului

Remiză albă pe Cluj Arena împotriva Petrolului

11 nov. 2023 17:32:33

Deschiderea returului sezonului regular ne-a adus o remiză pe Cluj Arena, 0-0 în duelul cu Petrolul Ploiești. Echipa noastră a evoluat în inferioritate numerică pentru mare parte din repriza secundă.

”U” a avut inițiativa în start și a controlat posesia, dar cu greu a depășit apărarea aglomerată a prahovenilor. Prima oportunitate a venit în minutul 16, când din centrarea lui Nistor, Stoica a trimis cu capul în plasa laterală, iar peste câteva zeci de secunde încercarea lui Pițian a fost scoasă de pe linia porții. Aproape de jumătatea reprizei, Popa a ratat și el o șansă bună, după ce mingea pe care a reluat-o cu capul a trecut peste transversală.

Spre finalul primului mitan a urmat și un moment în careul Petrolului, când jucătorii echipei noastre au cerut o lovitură de pedeapsă pentru un posibil henț, dar faza nu a fost revăzută și la vestiare s-a intrat cu 0-0.

Partea secundă a venit cu o schimbare în ofensivă, prin intrarea lui Vali Gheorghe, dar acesta a petrecut mai puțin de 5 minute pe gazon, după ce a văzut cartonașul roșu în minutul 61. Chiar și în inferioritate numerică, ”U” a continuat să caute golul și Doukoure a șutat violent în minutul 69, în timp ce Iliev s-a aflat la post în buturile noastre și a menținut tabela intactă.

Ultima ocazie cu adevărat mare s-a notat în minutul 81, când Stoica a trimis din nou alături cu capul și în cele din urmă duelul de pe Cluj Arena s-a încheiat nedecis, 0-0.

Rezultatul ne menține pe locul 9, cu 20 de puncte, dar există posibilitatea să coborâm pe 10 în funcție de rezultatele din continuarea etapei cu numărul 16.

După pauza internațională, FC Universitatea Cluj va avea o deplasare pe terenul Rapidului.

FC Universitatea Cluj - Petrolul Ploiești 0-0

Echipa de start: Iliev - Oancea, Pițian, Mitrea, Vătăjelu (Silaghi, din min. 67) - Cîmpanu (Gheorghe, din min. 57), Doukoure (Filip, din min. 83), Nistor, Simion (Peteleu, din min. 67) - Stoica, Popa (Manu, din min. 83)

Rezerve neutilizate: Gorcea - Miron, Fossati, Ilie

Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

Postat în Fotbal Liga 1 Stiri De:
Costi Solovastru
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii