Remiză fără goluri cu FC Hermannstadt

13 apr. 2022 14:25:59

„Studenții” s-au întors cu un punct din deplasarea de la FC Hermannstadt și continuă lupta pentru promovare, după o remiză fără gol la Mediaș.

Minutul 5 al jocului a adus prima ocazie la poarta Universității. La o minge centrată de la 25 de metri, Gorcea a respins, după care Florin Ilie a îndepărtat pericolul degajând mingea în corner. A doua mare ocazie a meciului a venit în minutul 41, când Daniel Paraschiv a rămas în situație de 1 la 1 cu Gorcea, însă mingea trimisă de vârful sibienilor a trecut prin fața porții.

”U” a replicat înainte de pauză. Ribeiro și Pîrvulescu au combinat la marginea careului, iar portughezul a finalizat cu un șut care a lovit bara porții lui Iliev.

În minutul 60, Tescan a executat o lovitură liberă de la aproximativ 30 de metri, însă balonul a trecut pe lângă bara din dreapta.

Sibienii au forțat pe final, având câteva acțiuni notabile la poarta lui Gorcea, printre care și o bară.

Echipa de start: Gorcea – Romeo, Ilie, Ispas, Pîrvulescu – Pires (c), Balgiu (Filip din min. 74) – Tescan (Haită din min. 61), Ribeiro (Fernandes din min. 46), Ciobanu (Hofman din min. 48) – Boiciuc (V. Alexandru din min. 86)

Rezerve neutilizate: Păun, Dobrescu, Remacle, Vomir

Antrenor: Erik Lincar

Pentru ”U” urmează o serie de trei meciuri pe teren propriu, primul fiind împotriva Concordiei Chiajna luni, de la ora 17:30.