Remiză în primul meci al anului. ”U” – FC Argeș: 1-1

22 feb. 2020 14:00:00
FC Universitatea Cluj și FC Argeș au remizat, scor 1-1, în meciul care a deschis returul ediției 2019-2020 a ligii a II-a, astfel, după 21 de meciuri, „studenții” ajung la cota 26 în clasament.   Elevii lui Adrian Falub au început determinați jocul și au pus presiune pe adversar în primul sfert de oră. Minutul 28 avea să aducă și prima ocazie de gol concretă la poarta oaspeților, Ducan salvând de sub bara transversală lovitura din semifoarfecă a lui Mailat. La faza imediat următoare, după o lovitură de colț executată de Barbu, Inacio a reluat cu capul, însă mingea a lovit bara.   Cu două minute înainte de pauză, la o centrare din bandă venită de la Tofan, portarul nostru, Dur-Bozoancă a respins nefericit mingea în față, Blejdea profitând și deschizând scorul pe Cluj Arena.   La reluarea jocului, ”U” s-a zbătut să revină pe tabelă, însă nici Neciu, cu un șut din afara careului în minutul 63, nici Goga, cu o reluare pe lângă plasa porții lui Ducan în minutul 69, nu au reușit să aducă egalarea.   Piteștenii l-au pus la încercare pe Dur-Bozoancă în două rânduri, în minutele 56 și 68, prin același Blejdea. În minutul 77, după o recuperare în zona propriului careu, Goga l-a lansat pe Mailat pe poziție viitoare, șeptarul Universității marcând la debut și stabilind scorul final, 1-1.   Adrian Falub consideră rezultatul unul echitabil.   “Am început jocul foarte bine, am avut două ocazii mari, am stat foarte bine în teren din punct de vedere tactic, dar am luat un gol copilăresc. Am primit gol la primul lor şut pe spaţiul porţii, iar acest lucru ne-a dereglat puţin. Apoi, am dominat a doua repriză, am avut oportunităţi, am înscris şi puteam să o mai facem. La fel şi Argeşul, după o eroare a noastră, însă, până la urmă, rezultatul este echitabil. E un început pentru noi şi mergem înainte.   Mailat e un jucător care ne poate ajuta foarte mult, am mai spus că trebuie să construim o echipă care anul viitor să se bată la promovare. Cu jucători de genul lui Mailat putem să facem lucrul acesta. Avem o serie de fotbalişti care, cu siguranţă, anul viitor vor forma un nucleu important la Universitatea Cluj. Aici e o selecţie continuă. Cine a dat randament a continuat la “U”, iar din vară vor rămâne doar cei care merită cu adevărat să joace şi vor face faţă la acest nivel.   Avem mai multă calitate faţă de anul trecut, dar astăzi (vineri, n.n) au fost cinci jucători noi care au evoluat, astfel că lucrurile nu sunt chiar atât de simple. Consider că suntem pe un drum bun şi am arătat ca o echipă capabilă să învingă. Argeşul nu e uşor de răpus, e o formaţie solidă, dar sunt convins că vom strânge multe puncte în acest retur” a spus managerul sportiv al echipei, Adrian Falub, la finalul jocului.   Marcatorul golului Universității, Sebastian Mailat, a vorbit și el despre jocul cu FC Argeș.   “Mă bucur foarte mult că am marcat, dar îmi pare rău că nu am reuşit să luăm cele trei puncte. Sperăm, în continuare, să obţinem victorii. I-am simţit aproape pe fani, înaintea meciului am avut o discuţie cu o parte dintre ei, au fost prezenţi şi la meciurile amicale. M-au primit bine încă de atunci. Sunt jucător profesionist, ştiu de ce am venit la Universitatea Cluj şi sper să am evoluţii la fel de bune precum în seara aceasta. Suntem o familie şi este de datoria noastră să ne ajutăm, să trecem împreună peste momentele mai puţin bune. Ne dorim să spargem gheaţa, să legăm victorii şi să urcăm în clasament. I-am dedicat golul tatălui meu, deoarece este printre puţinii oameni care au încredere în mine”   Antrenorul Adrian Falub a aliniat următorul “11”:   Dur-Bozoancă – Inacio, Telcean, Mureșan, Neciu – Dican, Barbu, Florescu – Ștefănescu, Gavra, Mailat. Au mai jucat: Goga, Pop, Mihalcea.   Runda viitoare FC Universitatea Cluj se va deplasa în Crâng, pe terenul celor de la Gloria Buzău. |full_html|FC Universitatea Cluj și FC Argeș au remizat, scor 1-1, în meciul care a deschis returul ediției 2019-2020 a ligii a II-a, astfel, după 21 de meciuri, „studenții” ajung la cota 26 în clasament.   Elevii lui Adrian Falub au început determinați jocul și au pus presiune pe adversar în primul sfert de oră. Minutul 28 avea să aducă și prima ocazie de gol concretă la poarta oaspeților, Ducan salvând de sub bara transversală lovitura din semifoarfecă a lui Mailat. La faza imediat următoare, după o lovitură de colț executată de Barbu, Inacio a reluat cu capul, însă mingea a lovit bara.   Cu două minute înainte de pauză, la o centrare din bandă venită de la Tofan, portarul nostru, Dur-Bozoancă a respins nefericit mingea în față, Blejdea profitând și deschizând scorul pe Cluj Arena.   La reluarea jocului, ”U” s-a zbătut să revină pe tabelă, însă nici Neciu, cu un șut din afara careului în minutul 63, nici Goga, cu o reluare pe lângă plasa porții lui Ducan în minutul 69, nu au reușit să aducă egalarea.   Piteștenii l-au pus la încercare pe Dur-Bozoancă în două rânduri, în minutele 56 și 68, prin același Blejdea. În minutul 77, după o recuperare în zona propriului careu, Goga l-a lansat pe Mailat pe poziție viitoare, șeptarul Universității marcând la debut și stabilind scorul final, 1-1.   Adrian Falub consideră rezultatul unul echitabil.   “Am început jocul foarte bine, am avut două ocazii mari, am stat foarte bine în teren din punct de vedere tactic, dar am luat un gol copilăresc. Am primit gol la primul lor şut pe spaţiul porţii, iar acest lucru ne-a dereglat puţin. Apoi, am dominat a doua repriză, am avut oportunităţi, am înscris şi puteam să o mai facem. La fel şi Argeşul, după o eroare a noastră, însă, până la urmă, rezultatul este echitabil. E un început pentru noi şi mergem înainte.   Mailat e un jucător care ne poate ajuta foarte mult, am mai spus că trebuie să construim o echipă care anul viitor să se bată la promovare. Cu jucători de genul lui Mailat putem să facem lucrul acesta. Avem o serie de fotbalişti care, cu siguranţă, anul viitor vor forma un nucleu important la Universitatea Cluj. Aici e o selecţie continuă. Cine a dat randament a continuat la “U”, iar din vară vor rămâne doar cei care merită cu adevărat să joace şi vor face faţă la acest nivel.   Avem mai multă calitate faţă de anul trecut, dar astăzi (vineri, n.n) au fost cinci jucători noi care au evoluat, astfel că lucrurile nu sunt chiar atât de simple. Consider că suntem pe un drum bun şi am arătat ca o echipă capabilă să învingă. Argeşul nu e uşor de răpus, e o formaţie solidă, dar sunt convins că vom strânge multe puncte în acest retur” a spus managerul sportiv al echipei, Adrian Falub, la finalul jocului.   Marcatorul golului Universității, Sebastian Mailat, a vorbit și el despre jocul cu FC Argeș.   “Mă bucur foarte mult că am marcat, dar îmi pare rău că nu am reuşit să luăm cele trei puncte. Sperăm, în continuare, să obţinem victorii. I-am simţit aproape pe fani, înaintea meciului am avut o discuţie cu o parte dintre ei, au fost prezenţi şi la meciurile amicale. M-au primit bine încă de atunci. Sunt jucător profesionist, ştiu de ce am venit la Universitatea Cluj şi sper să am evoluţii la fel de bune precum în seara aceasta. Suntem o familie şi este de datoria noastră să ne ajutăm, să trecem împreună peste momentele mai puţin bune. Ne dorim să spargem gheaţa, să legăm victorii şi să urcăm în clasament. I-am dedicat golul tatălui meu, deoarece este printre puţinii oameni care au încredere în mine”   Antrenorul Adrian Falub a aliniat următorul “11”:   Dur-Bozoancă – Inacio, Telcean, Mureșan, Neciu – Dican, Barbu, Florescu – Ștefănescu, Gavra, Mailat. Au mai jucat: Goga, Pop, Mihalcea.   Runda viitoare FC Universitatea Cluj se va deplasa în Crâng, pe terenul celor de la Gloria Buzău.