Repriza descătuşării. “U” – Petrolul 4-0

21 sept. 2019 15:00:00
După o primă parte în care nu au convins, “studenţii” au făcut o repriză secundă perfectă şi au marcat patru goluri în poarta “Lupilor galbeni”, la revenirea pe Cluj Arena. Petrolul a început tare derby-ul etapei a 8-a, cu Blănaru respectiv Stoica punându-l la încercare pe Dur-Bozoancă, într-o primă repriză în care ai noştri au găsit rar drumul spre poarta lui Lungu şi încheiată fără goluri. Pentru Universitatea, datele problemei aveau să se schimbe radical odată cu întoarcerea de la cabine. La puţin timp după reluarea întâlnirii, Gavra a câştigat un duel cu Sîrghi şi a deschis scorul cu un şut în forţă de la aproximativ 25 de metri, la colţul lung, fără speranţe pentru Lungu (51). Din acel moment, “U” a prins un curaj debordant, a trecut la conducerea jocului, iar în minutul 72, după un duel în careu între Marinescu şi Rafa, centralul Lucian Rusandu, aflat aproape de fază, a indicat punctul cu var. Decizia a stârnit cavalcada protestelor în tabăra oaspeţilor şi a coincis cu eliminarea antrenorului Flavius Stoican, care a fost trimis în tribună, în timp ce căpitanul ploieştenilor a primit cartonaşul galben. Florescu a executat în stânga portarului, pe jos şi a făcut 2-0 (76). Imediat, la capătul unui nou fault comis de Marinescu asupra lui Rafa, primul şi-a lăsat echipa în zece, după ce văzut al doilea “galben” (78). Cu avantajul omului în plus, “studenţii” au făcut spectacol pe final. Introdus între timp, Pîrvulescu a sprintat în banda stânga, l-a servit pe Taub, care a majorat diferenţa cu o reluare din apropiere (85). În primul minut adiţional, un alt jucător venit de pe bancă, Burghele, a înscris golul victoriei, de această dată cu o execuţie din interiorul careului. Pentru “Şepcile roşii” urmează partida din “16-imile” Cupei României, contra FC U Craiova 1948, programată marţi, la ora 21:30, pe stadionul “Ion Oblemenco”. “U”: Dur-Bozoancă – Takacs, Kay, Crăciun, Berci – Dican, Florescu, Rafa (82, Inacio), Taub – Pop (87, Burghele), Gavra (61, Pîrvulescu)   DECLARAŢII Adrian Falub, manager sportiv FC Universitatea Cluj: “E o victorie mare, o victorie importantă pentru noi. Era obligatoriu să câştigăm deoarece ne aflam într-o situaţie disperată. Am început meciul prost, am fost timoraţi, am făcut greşeli, iar ei au avut ocazii pe greşelile noastre. Apoi, am reuşit să echilibrăm jocul, dominându-l clar după pauză. Am marcat patru goluri, poate diferenţa de scor este prea mare, dar victoria e meritată. Am suferit în unele momente, însă, în situaţia în care suntem noi, cam aşa se câştigă partidele. Cu luptă, sacrificiu, suferinţă. Astăzi (vineri, n.n) Universitatea a arătat ca o echipă care se dăruieşte şi asta este cel mai important lucru. Dacă am câştigat ceva, am câştigat spiritul de luptă şi sper să câştigăm şi suporterii după acest meci, pentru că avem nevoie de ei. La pauză am încercat să fac nişte corecturi tactice, deoarece ocaziile lor nu au venit la capătul unor faze construite de ei, ci după erorile noastre. Nu ne-au dominat ca posesie. Le-am spus băieţilor că trebuie să eliminăm aceste aspecte, ca să avem spaţii de joc. Aşa am pregătit partida, ca după recuperare să ajungem repede la poartă, întrucât era clar că vor fi oportunităţi. Gavra s-a antrenat de trei ori săptămâna aceasta, am vrut să-l scot la pauză, dar a făcut o repriză bună şi chiar a fost un jucător prin care noi puteam să ieşim din apărare în momentele grele. L-am mai păstrat în joc, dar, din păcate, nu a mai putut fizic. Oricum, Pîrvulescu era pregătit să intre la pauză. Mă simt extraordinar la Universitatea, aici e casa mea, indiferent că sunt sau nu antrenorul acestei echipe. A fost multă tensiune înaintea acestui duel, iar de acum înainte sper ca fanii să înţeleagă că vrem să fie alături de noi. Numai împreună cu ei putem să construim ceva. Aşa a fost dintotdeauna aici, fără suporteri “U” e o echipă moartă. Eu îmi voi asuma primul responsabilităţile şi voi fi sincer cu ei, dar îi rog să ne susţină, să aibă încredere în noi. Prioritatea noastră a fost să ieşim din zona retrogradării, pentru că ne-a apasat foarte mult această serie neagră. Sper să continuăm şirul victoriilor, iar apoi să ne gândim şi la ce va fi din iarnă, când vom avea mai mult timp pentru a pune lucrurile la punct” Cristian Gavra, atacant FC Universitatea Cluj: “Nu am prea ajuns la poartă în prima repriză, nu am avut ocazii, dar e bine că a venit acel gol şi ne-am deblocat. A fost un duel cu Sîrghi, mi-a venit mingea pe voleu şi am tras la poartă, pentru că asta este meseria unui atacant. Mă bucur că mi-a ieşit, că am câştigat şi sper să fie un nou început pentru Universitatea Cluj. Petrolul ne-a dominat în prima parte, a avut ocaziile mai importante, dar apoi ne-am impus noi, chiar dacă am făcut-o la o diferenţă la care eu, cel puţin, nu mă aşteptam. M-am antrenat puţin înaintea partidei cu Petrolul, am simţit durere la muşchiul aductor şi nu am vrut să risc. Sper să fiu în regulă şi să pot să îmi ajut echipa în continuare”