Revenim pe loc de play-off. ”U” - Farul 1-0. Votează #OmulMeciului

Revenim pe loc de play-off. ”U” - Farul 1-0. Votează #OmulMeciului

29 feb. 2024 10:11:41

FC Universitatea Cluj a reușit să treacă la limită de campioana României, Farul Constanța, în etapa a 28-a a Superligii. Unicul gol al partidei de pe Cluj Arena a fost marcat de Dan Nistor, în prima repriză.

Dobrogenii au tras un semnal de alarmă la zece minute de la startul partidei, moment în urma căruia echipa noastră a început să conteze în privința ocaziilor importante. Popa și Simion l-au testat pe Buzbuchi în minutul 19, iar peste alte zece minute Roguljic a avut șansa primei reușite în tricoul alb-negru.

Deschiderea scorului a venit în minutul 33, când după o eroare a lui Larie în propriul careu, Daniel Popa i-a pasat decisiv lui Dan Nistor și decarul echipei noastre a modificat situația de pe tabelă. Până la pauză nu s-au produs schimbări și ”U” a beneficiat de un avantaj minim, 1-0.

Ecartul s-ar fi putut dubla la scurt timp după începerea reprizei secunde, dar Roguljic a tras direct în Buzbuchi. Schimbările din tabăra Farului au început să aducă echipa adversă tot mai mult în preajma careului nostru, în special în ultimele 20 de minute, când marinarii au forțat egalarea.

Un posibil penalty a fost analizat în camera VAR, însă nu s-a luat o decizie în favoarea oaspeților și Farul a rămas doar cu câteva încercări pe poartă, în timp ce ”U” s-a folosit de câteva contraatacuri pentru a scăpa de presiunea alb-albaștrilor.

Meciul s-a încheiat cu 1-0 și a marcat revenirea echipei noastre pe o poziție de play-off.

Ultima apariție pe Cluj Arena în sezonul regular va avea loc duminică, 3 martie, împotriva lui FC Botoșani. Duelul va debuta de la ora 14:30.

FC Universitatea Cluj - Farul Constanța 1-0 (1-0)

Echipa de start: Gorcea - Chipciu, Masoero, Mitrea, Roger - Silaghi (Pănoiu, din min. 68), Simion (Fossati, din min. 90+2), Bic, Roguljic (Doukoure, din min. 68) - Popa (Anselmo, din min. 71) Nistor

Rezerve neutilizate: Iliev, Chirilă - Chinteș, Oancea, Pițian, Rus, Gheorghe, Ilie

Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

Postat în Fotbal Liga 1 Stiri De:
Costi Solovastru
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii