Ribeiro, dublă de trei puncte. Viitorul Pandurii – ”U”: 1-2

18 feb. 2021 21:12:17

Anul începe cum nu se poate mai bine pentru ”U”. După ce au trecut de UTA în Cupa României și s-au calificat în faza sferturilor de finală, în această seară, „studenții” s-au impus cu 2-1 pe terenul celor de la Viitorul Pandurii Târgu Jiu, în primul meci de campionat din 2021.

În fața unui adversar aflat în formă foarte bună, ”U” a reușit să pună rapid stăpânire pe joc, iar prima fază periculoasă creată de băieții lui Costel Enache a venit în minutul 16. Pîrvulescu a centrat din flanc, iar Idan Golan a încercat reluarea din foarfecă, fără succes însă. Cu o exprimare solidă pe teren, „Șepcile Roșii” au ținut la distanță orice încercare de atac a gorjenilor. În minutul 20, Pîrvulescu a început o cursă în partea dreaptă a terenului, centrarea acestuia cu pământul l-a găsit liber în careu pe Sergio Ribeiro, portughezul marcând pentru 1-0 cu un șut puternic. Gazdele nu au avut forța unei replici consistente. Jucătorii Universității au pus stăpânire pe controlul balonului și după gol. În minutul 36, Idan Golan a ajuns cu mingea la picior în careul de șase metri, însă șuturile succesive ale acestuia au fost respinse de un fundaș și de portarul advers. Pe finalul reprizei, Meșter putea majora avantajul, însă lovitura de cap nu a fost destul de puternică pentru a-l păcăli pe Rusu.

A doua parte a început cu posesia gazdelor, Viitorul Pandurii încercând să reintre în joc. Minutul 65 a consemnat cea mai mare șansă a alb-albaștrilor. Mingea șutată de Băican din marginea careului a fost blocată, după care Luchin s-a opus unui nou șut și a respins peste poartă. Cu un sfert de oră înainte de final, ”U” a pornit pe contraatac cu Gavra. Vârful nostru a schimbat partea la Ribeiro, care a accelerat și a forțat intrarea în careu. Portughezul a fost faultat și a obținut o lovitură de la 11 metri. Lusitanul a transformat din penalty și a majorat diferența pe tabelă în favoarea Universității. Viitorul Pandurii a redus din diferență la următoarea fază, după ce Paraschiv s-a înălțat peste apărarea noastră și a reluat cu capul în plasa porții lui Muțiu. Ultimele minute au adus încă două șanse pentru elevii lui Flavius Stoican, însă Muțiu a păstrat scorul de pe tabelă intact, iar ”U” a reușit o victorie crucială în lupta pentru locurile de play-off.

Echipa de start a Universității: Muțiu – Dican, Răuță, Luchin – Meșter, Filip, Atska, Taub – Pîrvulescu, Golan, Ribeiro.

Au mai intrat: Gavra, Sburlea, Pop, Negrean.

Costel Enache este optimist după victoria de astăzi și are încredere că băieții săi pot atinge obiectivul: „Aș fi copilăros dacă aș trage concluzii după două meciuri. Vorbim de fotbal și eu sunt primul susținător al faptului că fotbalul este un proces. După două jocuri, fie ele bune sau proaste, nu putem face o analiză.

Eu vreau să văd în jocul și în comportamentul echipei mele acele principii pe care le discutăm și le antrenăm. Asta urmăresc, doar că lucrurile astea nu se întâmplă de pe o zi pe alta. Deocamdată, echipa arată că este dornică, că vrea, că e disciplinată, că e dispusă la luptă și la efort. Sunt aspecte ce trebuie îmbunătățite, dar se vede că jucătorii își doresc să facă lucruri bune, iar asta e foarte important. Pașii sunt mici și nu am făcut mare lucru până acum. Trebuie să confirmăm ce am făcut  printr-un joc consistent și prin rezultate bune. În momentul acesta mă simt optimist. După cum îi văd pe jucători, chiar sunt optimist” a declarat tehnicianul Univesității pentru fcucluj.ro

FC Universitatea Cluj își continuă parcursul din campionat pe teren propriu. „Studenții” vor primi vizita celor de la CSM Slatina, într-o partidă contând pentru etapa a 17-a.