Start perfect în play-out. ”U” - FC Botoșani 3-0. Votează #OmulMeciului

16 mar. 2024 14:08:04

FC Universitatea Cluj a avut un start lansat în play-out-ul Superligii, după 3-0 în fața celor de la FC Botoșani. Dan Nistor și Ante Roguljic au marcat pentru „studenți”, croatul reușind dubla.

Inițiativa a fost de partea alb-negrilor încă din start și Nistor a avut o execuție care a trecut peste poarta adversă. Ulterior, la aproape un sfert de oră de la debutul meciului, Dican și Masoero au sărit la cap, iar fundașul nostru a fost faultat și s-a dictat penalty. Dan Nistor a transformat lovitura de pedeapsă și s-a făcut 1-0.

Oaspeții au încercat să profite de pasul înapoi pe care l-am făcut, însă Gertmonas n-a avut mult de lucru la debutul în tricoul lui ”U” și până la pauză nu s-au întâmplat multe lucruri notabile.

Nistor s-a aflat aproape de dublă în minutul 51, după care a urmat perioada puțin mai bună a Botoșaniului. Echipa noastră a putut să răspundă pe măsură și Daniel Popa a reușit să înscrie, dar golul avea să fie anulat pe motiv de offside.

Totuși, diferența s-a majorat cu ajutorul lui Ante Roguljic, după un contraatac excelent în minutul 76. Gertmonas a salvat ulterior de pe linia porții cu câteva minute înaintea prelungirilor, iar din echipa noastră și-au trecut în cont ocazii Rus și Anselmo, în timp ce Doukoure a avut un gol anulat pentru offside. Scorul final, 3-0, a fost stabilit în minutele suplimentare de același Roguljic.

Rezultatul ne-a dus la 24 de puncte în play-out și în mod cert vom fi primii la finalul acestei runde. După pauza dedicată meciurilor internaționale, ”U” va juca din nou pe Cluj Arena, pe 30 martie cu UTA Arad. Acel meci va debuta la ora 15:45.

FC Universitatea Cluj - FC Botoșani 3-0 (1-0)

Echipa de start: Gertmonas - Oancea, Masoero, Thalisson, Roger - Gheorghe (Roguljic, din min. 63), Simion (Pițian, din min. 84), Fossati (Doukoure, din min. 46), Silaghi (Rus, din min. 73) - Nistor, Popa (Anselmo, din min. 84)

Rezerve neutilizate: Gorcea, Chirilă - Mitrea, Chinteș, Techereș, Pănoiu, Tescan

Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău