“Studenți” de zece. “U” Cluj – AS Viile Dejului 10-0

29 oct. 2016 15:00:00
  Echipa noastră a făcut spectacol pe Cluj Arena și a obținut a noua sa victorie în campionat. Primul gol a venit repede, în minutul 5, Hîmpea învingându-l pe Toderean după o centrare din banda dreaptă. Giurgiu, Goga și Lemac au ratat fiecare desprinderea, însă ultimul a înscris, până la urmă, pentru 2-0 (27). Tot el a fost artizanul altor două ratări uriașe, dar s-a revanșat pe finalul primei reprize, rezolvând încă de atunci problema învingătoarei (38). Adevăratul show a venit în partea a doua, când s-au marcat alte șapte goluri. Același Lemac a realizat hattrick-ul la mai puțin de un minut de la reluarea partidei, iar cea de-a patra sa reușită, și a cincea a întâlnirii, a venit la acțiunea următoare (47). Apoi a fost rândul cuplului Goga-Giurgiu să se remarce. Primul a înscris cel mai spectaculos gol al meciului, un voleu de la distanță (56), iar Giurgiu a făcut 7-0 din penalty, după ce Goga a fost faultat în careu (68). Căpitanul nostru a marcat din nou, cu un șut la colțul lung (76), iar prima și unica ocazie a oaspeților a venit abia în minutul 86: Popan a tras de la aproape 20 de metri, însă Pop s-a întins și a respins (86). Finalul partidei a adus ultimele două goluri în poarta Dejului, “operele” aceluiași Goga (88) și a nou-intratului Pintea (90). Brian Lemac a ajuns la “cota” 15 în campionat, însă golgheterul nostru a fost criticat de antrenorul Marius Popescu din cauza celor câteva ratări și a momentelor sale de egoism din timpul partidei. Trebuie să ne respectăm condiția, presiunea există indiferent de nivel la “U” Cluj. Am bifat ceea ce ne-am propus, suntem în creștere și am terminat meciul cu cinci copii născuți în 1999 pe teren. Ne-am dorit să pasăm mult, să fim prezenți în fața porții, să ocupăm bine terenul. Sper că a fost un spectacol agreabil, pentru că asta am vrut și noi, dar la mine este agreabil scopul: să promovăm cât mai repede în Liga a III-a. Am vorbit cu Lemac atât la pauză cât și la final, am clarificat ce era de clarificat. Vreau să cred că a înțeles mesajul meu. Dacă nu l-a înțeles înseamnă că are o problemă, în primul rând cu mine. Altruismul e o calitate foarte rară, pe care trebuie să o dezvoltăm. Grupul se dezvoltă pe altruism, ești tolerant cu colegul tău, el cu tine și tot așa. Grupul trebuie să-l respecte pe cel care are o zi bună, deoarece prin aportul lui își atinge scopul, dar cel care e ajutat de grup să fie “primadonă” trebuie să gândească la fel”, a declarat “Papi”, după meci. Etapa viitoare ne vom deplasa la Câmpia Turzii, pentru partida cu Industria Sârmei 1921. “U” Cluj – As Viile Dejului 10-0 (3-0) Au marcat: Hîmpea (5), Lemac (27, 38, 46, 47), Goga (56, 88), Giurgiu (C) (68 – pen, 76), Pintea (90) Stadion: Cluj Arena ; Spectatori: 700 “U” Cluj: Pop – Fizeșan, Abrudan, Irimie (70, Morar), Manu – Giurgiu, Moșuți (31, Pașca) – Arman (51, Costea), Goga, Hîmpea – Lemac (63, Pintea) Antrenor: Marius Popescu AS Viile Dejului: Toderean – Tarța, Marton, Mureșan, Banias – Silași, Trifu, Popa, Vaida – Farkaș, Popan Antrenor: Flaviu Băieșu Fotografii: Cristian Cosma