Suferim al doilea eșec în Superligă. ”U” - Petrolul 0-1

6 aug. 2022 10:58:16

FC Universitatea Cluj s-a văzut învinsă pentru prima dată pe teren propriu de la revenirea în eșalonul de elită al fotbalului românesc, 0-1 la Mediaș în duelul cu Petrolul Ploiești. Unicul gol al jocului care a deschis etapa a 4-a a venit în prima repriză.

Întâlnirea cu vechea rivală la promovare a debutat fără faze notabile de poartă în primele minute, prima noastră ocazie venind în minutul 14, când Hofman a șutat peste poartă din centrarea lui Chipciu. Prahovenii aveau să deschidă scorul prin Gicu Grozav, în minutul 23, cu o lovitură de cap care s-a oprit în plasa porții lui Laurențiu Brănescu.

După golul încasat, „studenții” au devenit echipa mai activă și Chipciu (’25) a trimis peste buturile apărate de Vâlceanu, defensiva petrolistă blocând apoi mai multe atacuri. Finalul reprizei a adus o lovitură de pedeapsă pentru ”U”, Adrian Bălan fiind cel care și-a asumat răspunderea să execute, dar a ratat și la cabine s-a intrat cu avantaj pentru prahoveni, 0-1.

Înaintea debutului părții secunde s-a produs o primă modificare la ”U”, Hofman lăsându-i locul în teren lui Haită. Tot Bălan s-a aflat apoi în poziție de finalizare (’51), atacantul trimițând pe lângă poartă. Ulterior, în minutul 57, Purece a semnat o nouă ocazie pentru Universitatea, dar a tras peste poarta lui Vâlceanu.

Minutul 67 a adus o dublă schimbare în tabăra noastră, Erik Lincar trimițându-i în teren pe Roberto Romeo și Ely Fernandes în locul lui Rolandas Baravykas și Florin Purece. Cu puțin sub 15 minute rămase din meci s-au produs și ultimele modificări, ieșind Paul Pîrvulescu și Ioan Filip, iar în locul lor au intrat Marius Briceag și Alexandru Boiciuc.

Pițian a încasat cel de-al doilea galben de la ”U” în acest joc, după ce primul l-a avut drept destinatar pe Chipciu, ultima mare ocazie a partidei aparținându-ne, însă Pițian n-a găsit spațiul porții din pasa lui Bălan (’90).

Suferim astfel cel de-al doilea eșec stagional, după 0-1 cu Petrolul Ploiești. Etapa viitoare, a 5-a în Superligă, ne găsește la Arad, într-un duel de tradiție cu UTA, sâmbătă (13 august) de la ora 19:00.

FC Universitatea Cluj – Petrolul Ploiești 0-1 (0-1)

Echipa de start: Brănescu – Baravykas, Pițian, Ispas, Pîrvulescu – Purece, Pires, Filip – Chipciu, Bălan, Hofman. Au intrat pe parcurs Haită (min. 46), Romeo (min. 67), Ely Fernandes (min. 67), Briceag (min. 76) și Boiciuc (min. 77).

Rezerve neutilizate: Gorcea – Bic, Moraru, Hlistei

Antrenor: Erik Lincar