Superstats. Cifrele sezonului: Portarii

17 dec. 2021 11:59:46

Prin seria „Superstats. Cifrele Sezonului”, alături de partenerul nostru principal, Superbet, vă prezentăm statisticile individuale ale jucătorilor care au îmbrăcat tricoul lui ”U” în cele 16 jocuri oficiale disputate de la începutul sezonului 2021/2022, până acum, la final de an.

Poarta Universității a fost apărată în acest sezon de Andrei Gorcea (20 de ani) și George Micle (20 de ani). Din lotul primei echipe au mai făcut parte Alex Bledea (18 ani) și Dragoș Jișa (18 ani). Cei doi juniori au apărat poarta juniorilor U19 în Liga Elitelor, fiind și prezențe constante la antrenamentele primei echipe.

Povestea acestui sezon a început pentru ”U” împotriva Politehnicii Timișoara. A fost primul meci cu suporteri pe stadion după o pauză de 514 zile. Erik Lincar a început duelul de pe Cluj Arena cu George Micle în poartă. Portarul sătmărean a reușit câteva intervenții bune, păstrând poarta intactă până la final. ”U” se impunea cu 3-0 datorită golurilor marcate de Vali Alexandru, Sergio Ribeiro și Albert Hofman. Sosit în această sub formă de împrumut de la FC Argeș, George a bifat cinci prezențe în tricoul alb-negru (450 de minute), reușind să închidă poarta în meciul cu Poli Timișoara, dar și în următoarele două jocuri de campionat cu FC Buzău (1-0) și împotriva celor de la Unirea Constanța (1-0).

Andrei Gorcea este la al patrulea sezon alături de echipa de seniori a Universității Cluj. Primul meci din acest sezon în care Andrei a fost utilizat de Erik Lincar a fost partida din Cupa României cu Sănătatea Cluj, câștigată de „șepcile roșii” cu 4-0. În campionat a jucat pentru prima dată în meciul cu Metaloglobus de la Sânmartin, la finalul căruia ”U” se impunea cu 2-1. În total, Andrei Gorcea a strâns 13 meciuri (1170 de minute)  în prima parte a sezonului, 12 fiind în campionat și unul în Cupa României. A reușit să încheie șapte meciuri fără gol primit, acestea fiind: Sănătatea Cluj vs ”U” (0-4); ”U” vs Viitorul Pandurii Târgu Jiu (1-0); Dacia Unirea Brăila vs ”U” (0-3); ”U” vs Unirea Slobozia (2-0); Ripensia Timișoara vs ”U” (0-3); ”U” – FC Brașov (1-0), CSA Steaua vs ”U” (0-1). Media șuturilor pe poartă salvate de Andrei Gorcea în campionat a fost de 3,3 din 4,3. Cel mai bun raport a fost în cazul șuturilor de la distanță, situații în care a salvat 1.58 din 1.75 șuturi pe meci.