Test trecut cu brio înaintea finalei Cupei României

Test trecut cu brio înaintea finalei Cupei României

19 mai 2023 21:42:43

”U” s-a impus cu 2-1 la Sibiu, reușita care a adus cele trei puncte fiind dintr-un penalty în prelungirile întâlnirii. Bic și Nistor au înscris pentru „studenți”.

Meciul lipsit de o miză importantă a adus mai mult o luptă la mijlocul terenului în primele minute și Hermannstadt a semnat primele oportunități prin Butean și apoi prin Opruț, acesta din urmă reușind să-l învingă pe Gorcea în minutul 23. Tot gazdele au avut inițiativa și după deschiderea scorului, Butean trecându-și în cont o nouă șansă, iar ulterior Opruț a fost blocat de Gorcea în încercarea de a majora diferența.

Prima repriză s-a terminat cu un avantaj minim pentru sibieni, după ce Nistor a avut o încercare pe spațiul porții dintr-o lovitură liberă, dar Muțiu a putut să respingă.

Revenirea de la cabine a adus modificări în ambele tabere, Hermannstadt având la cinci minute de la reluare o nouă șansă de gol. În lot să se desprindă, formația gazdă s-a văzut egalată, Bic fiind cel care a marcat pentru echipa noastră în minutul 58 și scorul a devenit 1-1.

Schimbarea liniei de mijloc în întregime ne-a ajutat să menținem ritmul și când a părut că jocul se va termina la egalitate, a venit o lovitură de la 11 metri pentru ”U”. Filip a căzut în interiorul careului și a obținut lovitura de pedeapsă, pe care apoi Nistor a transformat-o și ne-a adus ultimele trei puncte din actualul sezon.

Prin victoria din minutul 90+5 de la Sibiu, scor 2-1, echipa noastră a depășit-o pe Hermannstadt și va încheia pe locul 10 în Superligă, indiferent de rezultatele ultimei runde din play-out.

Urmează cel mai important joc al sezonului, pe 24 mai urmând să fim din nou la Sibiu pentru finala Cupei României. Duelul pentru trofeu, contra lui Sepsi OSK, va avea loc de la ora 20:30.

FC Hermannstadt - FC Universitatea Cluj 1-2 (1-0)

Echipa de start: Gorcea - Oancea (Stoica, din min. 46), Martic, Miron, Pițian, Chipciu - Remacle (Filip, din min. 62), Simion (Tescan, din min. 62), Bic (Romario Pires, din min. 62) - Nistor, Thiam (Zé Gomes, din min 62).

Rezerve neutilizate: Iliev - Goranov, Ilie, Hofman.

Director tehnic: Ioan Ovidiu Sabău

Postat în Fotbal Liga 1 Stiri De:
Costi Solovastru
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii