Totul se decide în ultima etapă. ”U” - Hermannstadt 1-2

11 mai 2022 10:05:09

FC Universitatea Cluj a pierdut pe Cluj Arena, 1-2, meciul cu FC Hermannstadt, în duelul formațiilor aflate în luptă pentru promovarea în prima divizie. Eșecul aduce o singură variantă pentru ultima rundă.

Împinși de la spate de peste 23.000 de spectatori, care au făcut o atmosferă demnă de un meci decisiv în care se poate decide formația promovată, am semnat prima ocazie a partidei prin șutul lui Ely Fernandes din marginea careului.

Sibienii au deschis scorul dintr-o fază fixă, în minutul 14, Petrescu centrând și Paraschiv a reluat cu capul în poarta lui Gorcea pentru a face 0-1. Peste aproximativ șase minute replicăm cu o încercare a lui Romario Pires, din 16 metri, însă pe mijloc și portarul advers reține cu ușurință.

Prima modificare este operată în minutul 34, când Marius Ciobanu a fost schimbat cu Albert Hofman, cel dintâi accidentându-se nefericit. Ultima încercare notabilă a nostră a venit în minutul 39, când Romario Pires a reluat cu capul pe centru, în brațele goalkeeper-ului advers, în urma unei centrări din stânga.

Oaspeții au făcut 0-2 în minutul 67 la capătul unei faze colective, Antoche pasându-i lui Buhăcianu, acesta pătrunzând în careu și a trimis în centru unde s-a aflat Baba Alhassan și mărea avantajul Sibiului.

Replica a venit rapid, peste patru minute, când Ely Fernandes a câștigat un duel aerian în centrul careului și Florin Ilie a fost pe fază pentru a relua cu piciorul din 7 metri lateral, 1-2. La scurt timp după golul nostru, Erik Lincar a făcut trei schimbări, în minutul 73 pe gazon intrând Martin Remacle, Florian Haită și Valentin Alexandru, cei înlocuiți fiind Cristian Balgiu, Ely Fernandes și Alexandru Boiciuc.

Ultima modificare în echipa noastră s-a produs în minutul 84, când în locul lui Dragoș Tescan a fost introdus Ioan Filip. Spre final Haită a avut două ocazii pentru „U”, dar fără sorți de izbândă și ne-am văzut învinși pe Cluj Arena, 1-2.

Pasul greșit ne trimite pe poziția a treia, loc care duce la baraj, iar Hermannstadt este pe locul secund, ultimul direct promovabil. Calculele pentru ultima rundă a play-off-ului sunt simple. Avem nevoie de victorie pe terenul Concordiei Chiajna, iar Steaua București să câștige în fieful lui Hermannstadt.

Echipa de start: Gorcea – Romeo, Fl. Ilie, D. Ispas, P. Pîrvulescu – Balgiu (Remacle, din min. 73), Romario Pires (cpt.) – M. Ciobanu (Hofman, din min. 34), Tescan (I. Filip, din min. 84), Ely Fernandes (Haită, din min. 73) – Boiciuc (Val. Alexandru, din min. 73)

Rezerve neutilizate: Aur. Păun – Dobrescu, Gugu, Alarcon

Antrenor: Erik Lincar