Trei din trei. “U” Cluj – Industria Galda de Jos 3-2

11 feb. 2017 14:00:00
  Echipa noastră a câștigat astăzi cel de-al treilea meci amical al iernii, cu Industria Galda de Jos (Liga a-III-a), la capătul unei întâlniri spectaculoase, cu răsturnări de situație. Omul meciului a fost Rareș Takacs, autor al unui hattrick. Patru din cele cinci goluri au venit în prima repriză. Mai incisivi în startul partidei, “studenții” s-au văzut conduși pe tabelă la una dintre puținele acțiuni de până atunci ale oaspeților, când, din cauza unei neînțelegeri în defensivă, David l-a driblat pe Man și a deschis scorul (24). Apoi, a ieșit la rampă Rareș Takacs, cel care inițial a început jocul ca mijlocaș stânga. Mutat în banda dreaptă, poziția sa de bază, el a restabilit egalitatea cu o execuție în forță (43) și tot el a readus-o pe Universitatea în avantaj, cu un șut la colțul lung (45+2). Cu toate acestea, ai noștri n-au reușit să rămână lucizi până la pauză, iar Cernea a egalat la 2, din penalty. Galda a avut prima ocazie a reprizei secunde, însă “U” a înscris din nou, tot din lovitură de pedeapsă, prin același Takacs (62). Pe final, Lemac a fost aproape de golul patru, dar Ștef a respins în corner, de la încheietura barelor (80). La ultima fază a întâlnirii, oaspeții au obținut o lovitură liberă periculoasă, din marginea careului, dar a venit rândul nou-intratului Rus să se remarce între buturi și s-a terminat 3-2. Următorul meci de verificare al „Șepcilor roșii” este programat miercuri, de la ora 12:00, în Parcul Sportiv “Iuliu Hațieganu”, cu FC Zalău. “U” Cluj – Industria Galda de Jos 3-2 (2-2) Au marcat: Takacs (43, 45+2, 62) / David (24), Cernea (45+3) “U” Cluj (prima repriză): Man – Budăcan, Abrudan, Ionescu, Manu – Giurgiu, Rogozan – Salcău, Hațiegan, Takacs – Lemac “U” Cluj (repriza secundă): Man – Fizeşan, Ionescu, Irimie, Manu – Giurgiu, Budin – Takacs, Hațiegan, Hîmpea – Lemac Au mai jucat: Rus, Pintea, Costea, Potcoavă, Moșuți, Fodor, Pașca.