Trei ”U”-iști pe teren în victoria cu 4-1 a României U16 împotriva Macedoniei de Nord

25 nov. 2022 11:07:26

Cei trei juniori ai Universității Cluj, Fabian Vitan, Alin Techereș și Vlad Lambru au încheiat cu o victorie stagiul de pregătire desfășurat de naționala U16, micii „tricolori” trecând cu 4-1 de Macedonia de Nord în al doilea amical.

Fabian Vitan a început partida ca titular, fiind schimbat în minutul 56. Ceilalți doi juniori ai clubului nostru, Alin Techereș și Vlad Lambru au fost introduși în minutele 41, respectiv 66.

România a deschis scorul în minutul 50 al meciului prin Vlad Oarga, Albert Doicaru dublând avantajul tricolorilor în minutul 68 al partidei. Același Vlad Oarga a mai punctat de 2 ori până la final pentru naționala noastră, în minutele 75 și 80, scorul final fiind stabilit în minutul 80+1 când Macedonia de Nord a finalizat cu gol o acțiune de atac. Din minutul 40 al partidei, România a evoluat în 10 jucători, Narcis Ilaș văzând cartonașul roșu la ultima fază a primei reprizei.

S-au jucat 2 reprize de 40 de minute. Echipa folosită de selecționerul Nicolae Roșca:

România U16: 1. Maxim – 2. Ilaș, 5. Vitan (15. Ioniță 56′), 6. Manolache (13. Techereș 41′), 3. Pădurariu (16. Dumitra 41′) – 8. Gogescu (18. Petculescu 41′), 4. Olaru (14. Lambru 66′), 10. Toma-cpt. (20. Burlacu 78′) – 7. Stana (22. Gașpăr 41′), 9. Doicaru, 11. Păun (19. Oarga 41′)

Rezerve: 1. Ungureanu – 17. Ilie, 21. Pîrvu