Triumf în “Cetate”. Performanța Ighiu – “U” Cluj 0-2

30 mar. 2018 15:00:00
“Șepcile roșii” au făcut un nou pas important spre promovare, vineri, la Alba Iulia, la capătul unui meci pe care l-au avut la discreție. Goga și Ene, ambii cu câte o dublă-ocazie, l-au testat pe Zăvoi în startul partidei, însă cel care a deschis scorul a fost Hațiegan, după o jumătate de oră de joc, cu o finalizare simplă, din careul mic. Până la pauză, același Ene l-a întins pe portarul gazdelor (37), în timp ce Ighiul a replicat timid, prin Marcu, dar execuția sa din marginea careului nu i-a pus probleme lui Dinu (41).  Repriza secundă a debutat cu o ocazie uriașă irosită de “U”. Takacs a bătut o lovitură liberă, Goga a deviat până la Abrudan, însă fundașul nostru a lovit bara din dreapta lui Zăvoi și a menținut avantajul minim de pe tabelă (57). Totul până la un nou moment de inspirație al lui Hațiegan, care a majorat diferența cu un șut plasat de la aproximativ 20 de metri (75). De altfel, în prelungirile partidei, el a fost aproape să realizeze hattrick-ul după o fază inițiată de Greu și Goga, dar de această dată a ratat complet execuția.  S-a încheiat 2-0, iar Universitatea Cluj s-a desprins la patru lungimi de Performanța Ighiu (41 de puncte), însă are un meci mai puțin disputat.  “Am dominat jocul, am fost echipa mai bună și puteam să înscriem mai multe goluri. Cred că terenul de la Ighiu ne-ar fi pus mai multe probleme, dar, până la urmă, fotbalul e pentru suporteri și ne bucurăm alături de ei pentru această victorie. Ne așteaptă deplasări dificile, cum ar fi cea de la Recea, apoi ne vom întoarce aici, la Alba Iulia, așa că sub nici o formă nu ne va fi ușor în perioadă următoare. Cred că suntem cea mai bună echipă din serie, dar trebuie să fim atenți, deoarece depindem numai de rezultatele noastre. Noi ne respectăm toți adversarii, iar această atitudine ar trebui să fie întotdeuna reciprocă”, a declarat antrenorul “alb-negrilor”, Adrian Falub, la finalul întâlnirii.  El a aliniat următorul “11”: Dinu – Takacs, Cordoș (85, Onicaș), Abrudan, Manu – Micaș, Giurgiu (C), Florescu (79, Greu) – Goga (90+1, Chiș), Ene (83, Ursu), Hațiegan  Marți, cu începere de la ora 19:00, pe Cluj Arena va sosi Unirea Tășnad.  Foto: cjsport.ro