Turris – ”U”: 1-4. Costel Enache: „E bine că văd echipa că își dorește și că e foarte unită”

Turris – ”U”: 1-4. Costel Enache: „E bine că văd echipa că își dorește și că e foarte unită”

13 oct. 2020 11:39:15

În etapa a șaptea, ”U” a obținut o victorie mare pe malul Dunării. „Studenții” au reușit să se impună cu 4-1 în fața celor de la Turris Turnu Măgurele, prin dubla lui Novac și prin golurile marcate de Pîrvulescu și Mâneran.

 

La finalul meciului, Costel Enache a răspuns întrebărilor jurnaliștilor:

 

Ce ați discutat cu jucătorii dumneavoastră după meci?

 

Sunt ceva nemulțumiri, categoric, și la rezultatul acesta. Știm că nu putem să fim perfecți. Jocul de fotbal e mereu într-un proces de corectare sau de dezvoltare. Sunt și aceste aspecte, dar azi e un meci în care aș scoate în evidență lucrurile pozitive din jocul nostru. Am avut o organizare bună defensivă și cred că cel mai de remarcat lucru este implicarea jucătorilor, atitudinea lor, disponibilitatea la efort, la dueluri. Cred că acolo a fost punctul nostru forte. Ne-am creat multe ocazii, am și ratat din ele, iar acolo avem puțin de corectat lucrurile, dar e bine că văd echipa că își dorește și că e foarte unită.

 

Ați urcat pe locul doi în acest moment. Sunteți la patru puncte de Craiova, care a rămas și fără antrenor.

 

Suntem pe locul doi, dar e o chestie de conjunctură în acest moment. Și mai avem foarte mult de muncă. Campionatul e foarte strâns, echipele foarte echilibrate, așa că trebuie să fim foarte atenți. Ar fi o naivitate din partea noastră să tratăm lucrurile doar pe moment.

 

Cum va fi lupta pentru promovare?

 

Sunt multe care au dreptate să declare că își doresc promovarea, pentru că știu foarte bine modul lor de organizare. Turris este o echipă cu o bază foarte modernă, cochetă, e o echipă omogenă, cu jucători cu experiență, un grup serios. Știu că lucrurile foarte bine aici, e absolut normal să își dorească performanță. Sunt foarte multe cluburi cu o organizare bună și care își doresc performanță. E o competiție pentru toți. Îmi pare bine că e așa deschisă, pentru că se poate crea spectacol și aici e esența fotbalului.

 

Cum va fi meciul cu Chiajna?

 

Ne gândim. Avem un drum lung și trei zile până la meci să îl organizăm,dar e clar că nu sunt meciuri ușoare și vedeți și voi că nu putem pune un rezultat înaintea desfășurării unui meci. E un joc greu, dar rămân, după seara asta, foarte încrezător în echipa mea.

 

Cum e acest sezon, în contextul pandemiei?

 

E destul de complicat. Nu e zi în care să nu discut în vestiar ceea ce ar trebui să facem, care ar fi efectele și măsurile de siguranță pentru protecție. Oricât de atenți am fi, e aproape imposibil să nu ajungem într-un moment în care să contactăm virusul. Ar fi ideal pentru noi ca acest lucru, dacă se va întâmpla, să apară cât mai târziu, să nu afecteze grupul și echipa.

 Gabi Tamaș revine în echipa de start

Căpitanul echipei noastre, Gabi Tamaș, a tras câteva concluzii după meci:

 

Cum a fost această confruntare?

 

A fost un meci foarte important pentru noi. Trebuie să acumulăm cât mai multe puncte. Ne bucurăm că am câștigat și sperăm să o ținem tot așa.

 

Te simți bine după operație? Ți-ai revenit complet?

 

Încă nu mi-am revenit complet, după o lună de zile în care nu am făcut nimic, doar pregătire singur, apoi cu echipa. Treptat cred că voi reveni la capacitate maximă.

 

Te-ai obișnuit să joci cu dureri sau nu mai sunt dureri în acest moment?

 

Nu mai știu de când am jucat fără nicio durere. Eu sunt obișnuit să joc așa.

 

Pentru echipa noastră urmează la finalul acestei săptămâni un joc pe teren propriu, vineri de la ora 18:00, în compania celor de la Concordia Chiajna.

Postat în Stiri De:
ShopManager U Cluj
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii