Victorie clară în ultimul amical al verii! “U” Cluj – ACS Fotbal Comuna Recea 3-0

28 iul. 2019 15:00:00
“Studenţii” s-au întors, joi, din stagiul de pregătire pe care l-au efectuat în Slovenia, acolo unde au bifat trei succese din tot atâtea posibile, iar duminică, în Parcul “Babeş”, au trecut şi de formaţia ACS Fotbal Comuna Recea (Liga 3), în ultimul meci-test înaintea startului campionatului. Rafa a oferit “dubla” zilei, în timp ce Firmino a înscris din penalty, toate golurile venind după pauză.   Ai noştri au dominat prima repriză, însă fără a reuşi să creeze pericol la poarta maramureşenilor, dar datele problemei s-au schimbat radical pe parcursul părţii secunde, atunci când antrenorul Cristi Dulca a schimbat întreg efectivul. Rafa a deschis scorul cu un şut plasat, din interiorul careului (66) şi tot el a majorat avantajul Universităţii, cu o lovitură de cap, după o centrare din flancul drept, mingea lovind bara înainte să scuture plasa (83). Vârful sosit de la Farul Constanţa nu s-a rezumat numai la a înscrie. Mai întâi, el a scos un penalty, ratat, în cele din urmă, de către Takacs (86), iar după alte câteva zeci de secunde portughezul a obţinut o nouă lovitură de pedeapsă. De această dată, Firmino a pus balonul la punctul cu var şi a stabilit, fără emoţii, rezultatul final (87). Primul “11” al Universităţii a arătat în felul următor: Dur-Bozoancă – Telcean, Crăciun, Kay, Taub – Ceitil, Mendes – Pîrvulescu, Goga, A. Pop – Gavra. Pe parcursul reprizei a doua au mai intrat: Costa, Imbrea, Inacio, C. Pop, Berci, Dican, Florescu, Takacs, Firmino, Rafa, Burghele. “Studenţii” deschid vineri noua stagiune, la ora 18:00, cu partida de la Reşiţa.