Victorie după o prestație excelentă. ”U” – Unirea Dej: 3-1

Victorie după o prestație excelentă. ”U” – Unirea Dej: 3-1

25 oct. 2021 15:07:49

FC Universitatea Cluj a bifat al cincilea succes consecutiv în campionat, „studenții” trecând cu 3-1 de Unirea Dej, golurile echipei noastre fiind marcate de Tescan, Boiciuc și Blejdea.

Prima ocazie a meciului de la Bistrița a venit în minutul 5. Haită a bătut bine o lovitură liberă de la aproximativ 20 de metri, mingea fiind respinsă de sub bara transversală de Rilean. Tot Haită a executat cornerul la prima bară, de unde Tescan s-a înălțat și a reluat pe spate în plasa porții celor de la Dej, acesta fiind primul gol marcat de Dragoș Tescan în campionat pentru ”U”. După deschiderea rapidă de scor, împinși de la spate de fanii aflați în tribune, „studenții” au continuat jocul ofensiv. Tescan a bifat o nouă ocazie în minutul 11, cu un șut ce l-a pus în dificultate pe Răilean. În minutul 25, Hofman l-a găsit frumos cu o minge ridicată peste apărare pe Tescan, însă finalizarea extremei noastre a fost parată de goalkeeper-ul Dejului. Al doilea gol al Universității a venit în minutul 34. Tescan a tras central de la 25 de metri, Răilean a respins direct la Hofman, însă acesta a trimis în portar, iar mingea deviată a ajuns la Boiciuc, demarcat în partea stângă, care a finalizat pentru 2-0.

După pauză, oaspeții au mizat totul pe cartea atacului. Frăsineanu nu a reușit să îl învingă pe Gorcea în minutul 56, care a respins balonul de sub transversală. Peste alte zece minute, la un corner, Rus a reluat cu capul în bară, mingea a revenit la jucătorii Unirii, însă Dican a intervenit eroic la un șut violent din afara careului.

Unirea Dej a redus din diferență în minutul 69. La o lovitură de colț, Mircea Manole s-a înălțat și a retrimis cu capul spre poartă, reușind să îl învingă pe Gorcea.

Cu câteva minute înainte de final, Blejdea, demarcat în partea stângă, a fost găsit foarte bine de Mitrea. Șeptarul Universității a accelerat spre poartă, reușind să se țină pe picioare și să-i depășească pe fundașii adverși, iar în final să trimită mingea printre picioarele lui Răilean, pentru a risipi emoțiile.

Echipa de start a Universității: Gorcea – Alarcon, Gugu (C), Dican, Mitrea – Balgiu, Acolatse – Hofman, Haită, Tescan – Boiciuc.

Au mai intrat: Blejdea (min. 65), Răducanu (min. 78), Gîț (min. 88), Vomir (min. 88), Ciobanu (min. 88).

Rezerve neutilizate: Micle, Taub, Pîrvulescu, Moraru.

Erik Lincar la finalul meciului: Am jucat împotriva unei echipe care a fost foarte determinată, ambițioasă, chiar o felicit pentru asta. Mi-a fost teamă de o răsturnare de situație, trebuie să recunosc asta. Noroc că am fost puternici și am reușit să marcăm.

Nu sunt adeptul faptului că nu trebuie să primesc gol, eu vreau să marcăm. Și dacă trebuie să analizăm, în ultimele etape am realizat asta. Am primit gol la un rezultat sensibil, de 2-0, tot timpul se pot produce daune pe final

Andrei Blejdea: Avem o echipă foarte bună, un lot foarte bun, o galerie minunată. Sunt mândru că joc la ”U” Cluj”

Pe U Cluj TV poți vedea ce a declarat jucătorul care a securizat victorie Universității la final.

Rezumatul meciului poate fi urmărit aici.

Cu acest succes, ”U” se menține pe locul 2 în clasament și după etapa cu numărul 11. Echipa noastră a acumulat 27 de puncte, cu trei mai puține decât Petrolul Ploiești. Pe poziția a treia se află Hermannstadt, însă sibienii pot fi depășiți de Concordia Chiajna, în cazul în care ilfovenii vor trece luni de FC Brașov.

Pentru echipa noastră urmează un joc în deplasare luni, de la ora 15:30, pe terenul celor de la CSC 1599 Comunal Șelimbăr.

Postat în Stiri De:
ShopManager U Cluj
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii