Victorie în primul test al verii

Victorie în primul test al verii

22 iun. 2022 14:09:22

”U” a început seria meciurilor de pregătire cu un succes categoric în fața celor de la Sănătatea Cluj. „Studenții” s-au impus cu 9-2, golurile echipei noastre fiind marcate de Albert Hofman (hat-trick), Adrian Bălan (dublă), Florian Haită, Romario Pires, Matei Moraru, Ely Fernandes.

Erik Lincar a început cu următoarea formație: Gorcea, Romeo, Pițian, Ispas, Briceag, Bic, Pires (cpt.), Tescan, Haită, Bălan, M. Moraru.

Jocul a început cu un gol rapid al Sănătății, „virușii verzi” deschizând scorul în minutul 4. ”U” a revenit rapid în joc prin golul înscris de Matei Moraru în minutul opt. A fost primul gol al juniorului pentru echipa mare.

În minutul 25, Haită i-a așezat mingea foarte bine lui Romario Pires în centrul careului, iar căpitanul nostru a trimis plasat pe lângă portarul advers. Sănătatea a revenit în minutul 42, printr-un șut de la peste 25 de metri.

Antrenorul nostru a schimbat garnitura în repriza secundă, singurul jucător rămas pe teren fiind Bălan: Păun, Baravykas, Ilie, Neacșu, Pîrvulescu, Filip, Remacle, Meșter, Ely, Bălan, Hofman.

În minutul 50, Remacle a acuzat o accidentare și a fost înlocuit de Haită. Peste șase minute, Albert Hofman a fost lansat foarte bine de Ely Fernandes, iar tânărul nostru atacant a finalizat cu un șut în forță la colțul lung, schimbând scorul pe tabelă.

„Studenții” au continuat să atace, iar Bălan a fost cel care și-a trecut numele pe lista marcatorilor, atacantul venit în această vară bifând primele două reușite în tricoul lui ”U” în minutele 60 și 64. Ely Fernandes a înscris pentru 6-2 în minutul 65. Peste doar două minute, Hofman și-a trecut în cont dubla.

Cu 20 de minute înainte de final, Adrian Bălan a fost înlocuit cu David Morar, atacant în echipa de juniori U19 a Universității.

Hofman a reușit hat-trickul în minutul 74, ultimul gol al meciului fiind reușit de Florian Haită în minutul 90.

Erik Lincar a tras câteva concluzii la finalul jocului de astăzi: „Nu e un joc pe care să îl luăm ca etalon. Ne interesa mult factorul fizic, zic eu că jucătorii s-au implicat. Important e că nu am avut accidentări, o singură excepție la Remacle în repriza a doua. În rest, ne pregătim și așteptăm cu nerăbdare cantonamentul unde vom avea patru jocuri foarte bune și va trebui să pregătim sezonul de Liga 1.

Vor mai fi trei transferuri până la plecarea în cantonament, dacă nu, pe parcurs vor veni cinci, șase jucători.

De anul trecut am tot spus că pentru mine jocurile amicale nu reprezintă un etalon la ceea ce va urma în jocurile oficiale. E altă atmosferă, altă concentrare. Jucătorii tratează mult mai serios jocurile respective. E important să ne pregătim și e adevărat că în funcție de aceste jocuri voi alege și primul 11 la începutul Ligii 1.

Albert Hofman a marcat de trei ori în fața Sănătății Cluj și așteaptă cu nerăbdare primul sezon de Liga 1: „E bine că am un început bun de sesiune de pregătire. Sper să continui tot așa și să încep în același mod și în Liga 1. Arătăm bine și avem un grup unit. Trebuie să mai vină și alți jucători, dar atmosfera e foarte bună și muncim pentru obiectivul nostru.

Pentru mine ar însemna inițierea mea ca fotbalist primul sezon la Liga 1. Îmi doresc să urmeze cât mai multe.

E primul meci, iar până vom intra in formă maximă e normal să existe și erori. Nu îmi fac nicio problemă în legătură cu ratările de azi, pentru că la primul meci din campionat vom fi la cel mai înalt nivel”,  a declarat Albert Hofman după joc.

Pentru „studenți” urmează un stagiu de pregătire în Austria între 25 iunie și 5 iulie, acolo echipa noastră va juca patru meciuri amicale.

  • 27 iunie 2022: ”U” vs FK Vojvodina Novi Sad (locul 7 în prima ligă din Serbia)
  • 29 iunie 2022: ”U” vs TSV Hartberg (locul 11 în prima ligă din Austria)
  • 1 iulie 2022: ”U” vs NK Osijek (locul 3 în prima ligă din Croația)
  • 3 iulie 2022: ”U” vs NK Aluminij Kidricevo (locul 10 în prima ligă din Slovenia)
Postat în Fotbal Liga 2 Stiri De:
ShopManager U Cluj
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii