Egal cu patru goluri contra lui CS Mioveni

10 feb. 2023 19:24:34

FC Universitatea Cluj a încheiat la egalitate duelul de la Mediaș contra lui CS Mioveni în deschiderea etapei a 25-a a Superligii. Scorul partidei de vineri a fost 2-2, după ce echipa noastră a revenit dintr-un handicap de două goluri.

Duelul a pornit practic de la 0-1 pentru argeșeni, care au deschis scorul în minutul 3.Chipciu a semnat prima noastră ocazie serioasă cu un șut din marginea careului, după care Thiam a nimerit bara laterală în minutul 8. Ocaziile au continuat pentru echipa noastră și în minutul 10 tot Thiam l-a pus la încercare pe Greab cu un șut puternic din careu.

Cei de la CS Mioveni au ajuns la 0-2 cu un gol din penalty în minutul 28. Replica a venit din partea lui Thiam, acesta șutând imparabil din careu, mingea lovind și bara și l-a lăsat fără reflexe pe Greab, la pauză scorul fiind 1-2. Până la finalul primelor 45 de minute, echipa noastră a mai avut două șanse mari de a marca.

Repriza secundă a adus și modificări, în tabăra lui ”U” și-au făcut loc pe gazon Romario Pires și Ioan Filip, cei schimbați fiind Ovidiu Bic și Martin Remacle. Revenirea de la cabine ne-a făcut să ne instalăm în jumătatea adversă, prima ocazie cu adevărat mare fiind și cea prin care am egalat. La o lovitură liberă din minutul 72, Chipciu i-a mișcat mingea lui Ispas, acesta din urmă șutând puternic și l-a învins pe Greab.

Echipa noastră a încheiat în atac jocul de la Mediaș, Adrian Bălan având șansă să aducă victoria, dar a trimis peste poartă în minutul 90+3 de la marginea careului mic, iar scorul final a fost 2-2. Rezultatul ne duce la 24 de puncte după 25 de runde, iar etapa viitoare jucăm în fața celor de la Chindia Târgoviște, în deplasare, pe 17 februarie de la ora 17:00.

FC Universitatea Cluj - CS Mioveni 2-2 (1-2)

Echipa de start: Iliev - Ilie, Miron, Ispas - Oancea (Haită, din min. 82), Bic (Romario Pires, din min. 46), Remacle (Filip, din min. 46), Chipciu - Stoica (Fulop, din min. 89), Thiam, Zé Gomes (Bălan, din min. 73).

Rezerve neutilizate: Gorcea - Simion, Pițian, Trif.

Director tehnic: Ioan Ovidiu Sabău