Începem seria amicalelor din Austria cu Slovan Bratislava

24 iun. 2023 10:42:40

Băieții antrenați de Anton Petrea vor avea parte astăzi de primul meci de pregătire în cantonamentul din Austria. Echipa noastră se va duela cu Slovan Bratislava, campioana Slovaciei. Partida va începe de la ora 18:00 (ora României) și se va disputa la „Sportplatz SK Krammer”.

Clubul din Bratislava a fost fondat în 1919, anul în care a luat naștere și FC Universitatea Cluj, dar și primul nostru adversar din această vară, NK Celje. La început, echipa s-a numit ČSŠK Bratislava. Schimbarea numelui în Slovan Bratislava a venit în 1953. Este cel mai titrat club din fotbalul slovac, având cele mai multe titluri de campioană, dar și cele mai multe cupe câștigate.

Slovan Bratislava a fost prima echipă din Slovacia și din fosta țară Cehoslovacia care a reușit să câștige un trofeu european. Slovan se impunea în 1969 cu 3-2 împotriva Barcelonei în finala din Cupa Cupelor.

În sezonul 2022/2023, Slovan Bratislava a încheiat sezonul regular de poziția secundă după DAC Dunajská Streda, dar a revenit în play-off și a reușit să câștige titlul de campioană cu 69 de puncte, la două puncte de DAC. A fost al cincilea titlu consecutiv câștigat de formația din Bratislava.

Pe lângă cele 13 de titluri de campioană câștigate până acum, Slovan mai are în palmares și 10 Cupe ale Slovaciei.

În sezonul recent încheiat, Slovan Bratislava a început parcursul european în preliminariile UEFA Champions League, unde a fost învinsă în turul al doilea de Ferencváros. Formația slovacă a ajuns în grupele UEFA Conference League, unde s-a calificat mai departe de pe prima poziție dintr-o grupă cu Basel, Pyunik și Zalgiris. În faza următoare, Slovan a jucat tot cu Basel, fiind eliminată la lovituri de departajare.

Sârbul Aleksandar Čavrić (29 de ani) este golgheterul celor de la Slovan, cu 24 de goluri în toate competițiile. Lotul lui Slovan Bratislava este evaluat la 15 milioane de euro conform site-ului de specialitate transfermarkt.com