Spargem gheața pe teren propriu și ne impunem în fața lui Sepsi OSK

10 oct. 2023 12:28:19

FC Universitatea Cluj a avut de așteptat până în luna octombrie pentru prima victorie pe Cluj Arena în acest sezon al Superligii. Dan Nistor a marcat unicul gol al întâlnirii cu Sepsi OSK, din etapa a 12-a, rezutatul fiind 1-0 în fața fanilor noștri.

Începutul partidei a fost lipsit de faze importante și au trecut peste 20 de minute până la prima noastră oportunitate. Nistor a executat o lovitură liberă pe care Ninaj a reușit să o țină sub control, dar l-a pus la încercare pe Niczuly cu o pasă dată mai tare. Înainte de trecerea primei jumătăți de oră a venit și o schimbare în tabăra lui ”U”, Oancea fiind trimis pe teren în locul lui Vătăjelu.

Silaghi a semnat cea mai mare oportunitate din prima repriză în minutul 34, când dintr-o pasă primită de la Nistor a reușit să-l bată pe portarul advers, dar șutul său a nimerit bara laterală.

După o luptă dată la mijlocul terenului în primele 20 de minute ale reprizei secunde, în care am dominat din nou la capitolul posesie, Popa a șutat în plasa laterală dintr-o poziție închisă (min. 66). Minutele următoare au adus oportunități în ambele tabere, dar fără efect pe tabelă.

Nistor a fost faultat în careu pe un atac al nostru și a urmat o lovitură de pedeapsă, pe care același jucător a transformat-o (min. 82) și Universitatea a deschis scorul într-un meci în care a avut inițiativa.

Ultimele minute au apropiat-o ușor pe Sepsi de poarta lui Iliev, iar nou intratul Manu a avut o șansă de gol în prelungiri și în secundele de final Plamen Iliev a reținut o minge grea, pentru ca scorul final să fie 1-0.

Primul succes din istorie în fața lui Sepsi, precum și prima victorie de acasă ne duce pe locul 8, cu un total de 15 puncte. Următoarea rundă, după pauza internațională, ne găsește în fieful celor de la Farul Constanța.

FC Universitatea Cluj - Sepsi OSK 1-0 (0-0)

Echipa de start: Iliev - Chipciu, Masoero, Mitrea, Vătăjelu (Oancea, din min. 28) - Cîmpanu (Gheorghe, din min. 66), Doukoure (Filip, din min. 75), Bic, Silaghi (Stoica, din min. 66) - Popa (Manu, din min. 75), Nistor.

Rezerve neutilizate: Gorcea - Miron, Fossati, Ilie.

Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău